• Objawy zbliżającego się porodu – czy to już czas?

Objawy zbliżającego się porodu – czy to już czas?

2018-01-26 \\ Ciąża i poród \\

Nadchodzący poród objawia się nie tylko bolesnymi skurczami. Już na kilka tygodni przed nim ciało kobiety wysyła jej rozmaite sygnały, jasno komunikujące, że zbliża się rozwiązanie.

Poród nie spada na nas jak grom z jasnego nieba. Dlatego naszym udziałem nigdy nie będzie scena, w której stojąca w markecie ciężarna nagle zaczyna obryzgiwać podłogę wodami płodowymi (a którą znamy z telewizji). Oznaki nadchodzącego porodu będziemy odczuwać stopniowo, już na kilka tygodni przed tym, zanim akcja rozpocznie się na dobre. Co będzie działo się po kolei?

 

Skurcze Braxtona-Hicksa

Są nieregularne i niezbyt bolesne. Początkowo trwają pół minuty, z biegiem czasu wydłużają się. Odczuwa je zdecydowana większość ciężarnych, niektóre już w połowie ciąży! Rozchodzą się od góry brzucha do dołu i przypominają bóle menstruacyjne.

 

Syndrom wicia gniazda

Pomimo ogólnego zmęczenia, w ostatnim miesiącu ciąży nastają momenty, w których rozpiera nas niespożyta energia. Przeznaczamy ją wtedy na specyficzne czynności, np. sprzątanie, przestawianie mebli czy kolejne z rzędu prasowanie dziecięcych ubranek. Przemawia przez nas syndrom wicia gniazda.

 

Obniżenie się brzucha

Jest efektem zmiany pozycji dziecka, które układa się główką do dołu. Nie jest tak powszechne jak skurcze przepowiadające. Obniżenie brzucha sprawia, że mamie łatwiej się oddycha.

 

Wydalenie czopu śluzowego

Czop śluzowy blokuje ujście macicy. Odchodzi na krótko przed porodem. Jest to zwarta, galaretowata masa, czasem z domieszką krwi. Nie sposób pomylić go z czymś innym, jednak u niektórych kobiet wydzielany jest „na raty”. To sygnał, że niedługo rozpoczną się skurcze. W podobnym czasie może pojawić się niegroźna biegunka. Z drugiej strony odczuwamy wilczy głód – organizm mobilizuje nas do zgromadzenia dodatkowych pokładów energii.

 

Skurcze porodowe i rozwieranie się szyjki macicy

Skurcze przed samym porodem są silne, bolesne i regularne, a ich intensywność oraz długość zwiększają się. Towarzyszy im stopniowe rozwieranie szyjki macicy.

 

Odejście wód płodowych

Jest raczej mało spektakularne. Zwykle wody przesączają się lub odchodzą partiami, czasem następuje to już podczas akcji porodowej.