• Małolat z telefonem. Czy kilkulatek powinien mieć własny smartfon?

Małolat z telefonem. Czy kilkulatek powinien mieć własny smartfon?

2018-01-31 \\ Przedszkolak \\

Do przedszkolaka żądającego telefonu raczej nie przemówi argument, że skoro jego rodzice wychowywali się bez tego urządzenia, on też może. Nie oznacza to jednak, że mamy przystać na jego żądanie. Wręcz nie powinniśmy tego robić!

Nasze maluchy wychowują się w stechnicyzowanym świecie pełnym urządzeń mobilnych. Takie warunki mają swoje plusy i minusy. Z jednej strony oszczędzają nasz czas i zwiększają bezpieczeństwo pociech. Z drugiej jednak, zagrażają ich rozwojowi. Każdy rodzic powinien skrupulatnie przeanalizować tę drugą stronę medalu, zanim przystanie na pomysł zakupu telefonu dla małolata. A pomysł ten – bądźmy pewni – wyjdzie właśnie od naszego dziecka.

 

Więcej przeciw niż za

Kilkulatki marzą o własnym telefonie komórkowym głównie z jednej przyczyny – widzą w nim potencjalne narzędzie rozrywki. Świat aplikacji, gier i kolorowych emotek pochłania je bez reszty, kiedy już dorwą się do telefonu rodziców. Jeśli w porę nie odetniemy ich od tego świata, możemy dopuścić do rozwoju fonoholizmu, czyli uzależnienia od smartfonu. Fonoholizm psuje normalne relacje dziecka z otoczeniem – rodzicami, rodzeństwem i innymi dziećmi. Osłabia także chęć odkrywania świata i znajdywania pasji. W rezultacie zaburza jego rozwój emocjonalny, a nawet biologiczny. Czy zatem jest sens dawać dziecku telefon, a jeśli tak to kiedy i na jakich zasadach?

 

Pierwsza potrzeba – komunikacja

Dając smartfon dziecku w wieku przedszkolnym możemy popełnić duży błąd. Jest to okres, kiedy jego rozrywkę powinny stanowić edukacyjne zabawy z innymi dziećmi, gra w piłkę, rysowanie, czytanie bajek, planszówki oraz uganianie się za motylami. Innymi słowy – integracja ze światem rzeczywistym. Dobry moment na zakup telefonu dla dziecka to etap, kiedy coraz częściej zaczyna przebywać poza domem i musi mieć ułatwiony kontakt z rodzicami. Zakupem nie powinien być więc smartfon, a zwykły telefon z ograniczonym dostępem do gier i internetu.