• Rodzicielskie wsparcie edukacji – jak pomagać dziecku w nauce?

Rodzicielskie wsparcie edukacji – jak pomagać dziecku w nauce?

2018-02-02 \\ Uczeń \\

Wielu rodziców „wspiera” edukację dzieci ograniczając się do sprawdzania ocen. Inni odrabiają ze swoimi pociechami każde zadanie domowe, a nawet wyręczają je z tego obowiązku. Oba podejścia są dalekie od ideału. Jak powinna wyglądać rozsądna pomoc dziecku w nauce?

 

Kontroluj zeszyt i notatki

Z zeszytu dowiesz się więcej, niż jesteś w stanie wyciągnąć od małolata. Sprawdzisz dzięki temu, jak idą dziecku poszczególne przedmioty, czy ma problem z ortografią oraz co starają się wpoić mu nauczyciele (tak – przeglądanie zeszytów to również metoda kontroli systemu edukacyjnego). Sprawdzając cokolwiek, nie uprawiaj reżimu – dziecko powinno z chęcią chwalić się nowościami z zeszytu, a małymi porażkami dzielić bez strachu, że zostanie zrugane.

 

Nie wyręczaj

Domowa pomoc w nauce często okazuje się niezbędna. Dzieci nie zawsze mają odwagę, aby zadać nauczycielowi nurtujące je pytania, a czasem coś zwyczajnie utrudnia im zrozumienie danego tematu i potrzebują na to więcej czasu. Nauka w szkole podstawowej przedstawia zaś poziom, z którym rodzice z łatwością powinni sobie poradzić. Ważne, aby pomoc rodzicielska nie była wyręczaniem niesystematycznych dzieci. Niech polega na wyjaśnianiu, pobudzaniu kreatywności i mobilizowaniu do samodzielnego szukania odpowiedzi. Niewiedza dzieci wyjdzie w praniu, gdy nauczyciel zorientuje się, że to mama napisała wypracowanie na polski, a tata rozwiązał całe zdanie z matematyki. W rezultacie, zamiast pomóc naszemu dziecku, możemy mu zaszkodzić, a przynajmniej postawić je w niezręcznej sytuacji.

 

Zaangażuj starsze rodzeństwo

Starszaki chętnie dokazują młodszemu rodzeństwu i lubią się przed nim wymądrzać. Wynikające stąd przechwałki i docinki lepiej przekuć w chęć pomagania. Nie bez powodu dzieci lubią bawić się „w szkołę” – mogą wtedy stanąć w roli nauczyciela. Zaangażowanie w pomoc rodzeństwu rozwija ponadto ich kompetencje społeczne.