• Jak nie stać się nadopiekuńczą matką?

Jak nie stać się nadopiekuńczą matką?

2018-02-05 \\ Rodzina \\

Kobiety zdecydowanie rzadziej i mniej skutecznie niż mężczyźni potrafią zdystansować się do swoich dzieci. Muszą jednak próbować – inaczej ugrzęzną po pas w rolach nadopiekuńczych matek, nieświadomie krzywdzących własne pociechy.

 

Odcięcie pępowiny

Gdy dzieci są małe, opiekuńczość rodziców osiąga najwyższy stopień. Jest to jednak uzasadnione – pociechom daleko do samodzielności, a poza tym nie mają wiedzy o zagrożeniach świata zewnętrznego. Codziennie więc ochraniamy je, upominamy, przyprowadzamy do porządku oraz prowadzimy za rękę – dosłownie i w przenośni. Z czasem jednak dzieciaki potrafią coraz więcej, a ich świat przestaje w pełni pokrywać się z naszym. Jeśli wówczas nie zaczniemy stopniowo odpuszczać, możemy stać się nadopiekuńczymi matkami. A to będzie rodziło nieustanne cierpienie i konflikty między nami a naszym dziećmi. Zaognią się one nie tylko w okresie nastoletniego buntu, ale również w chwili, gdy dorosłe już dzieci wyfruną z gniazda, a potem zaczną zakładać własne rodziny.

 

Nie tylko matka

Matka to tylko jedna z wielu ról społecznych, które nabywamy w życiu. Oprócz tego jesteśmy również żonami, kochankami, przyjaciółkami, nauczycielkami i kobietami realizującymi się zawodowo. To bardzo ważne, aby nasze role były różnorodne. Niezależnie więc od tego, jak istotna jest dla nas rola matki, powinnyśmy spełniać się również we wszystkich pozostałych. Inaczej całą swoją energię, zaangażowanie i doświadczenie spożytkujemy na opiekę oraz kontrolę nad dzieckiem. Gdy nie będziemy widzieć nic poza nim, stanie się dla nas całym światem. A to, wbrew pięknemu brzmieniu, nie jest niczym dobrym.

Jak nie zostać nadopiekuńczą matką? Dbaj o relacje z innymi ludźmi, zwłaszcza ze swoim partnerem. Nie rezygnuj całkowicie z kariery zawodowej na rzecz dzieci, zwłaszcza jeśli lubisz swoją pracę i jak dotąd przynosiła Ci satysfakcję. Nie porzucaj swoich pasji – spełniaj je samodzielnie lub z rodziną, ale nie zapominaj o nich. Obdarzaj dzieci większym zaufaniem – tylko wtedy nie będą chciały Cię zawieść.