• Książki i gry, które rozwijają

Książki i gry, które rozwijają

2018-02-09 \\ Uczeń \\

Aby dziecko nauczyło się sprawnie posługiwać swoim ojczystym językiem, musi dużo czytać i mówić. Nieocenioną pomocą w nabyciu tej umiejętności są ciekawe, ilustrowane książki oraz gry logopedyczne.

 

Dlaczego młodzi uczniowie mają problemy z nauką?

Umiejętność czytania ze zrozumieniem jest bardzo ważna. Większość problemów z nauką bierze się właśnie stąd, że młodzi uczniowie mają kłopot z przyswajaniem sobie informacji zawartych w tekstach pisanych. Jest to zjawisko coraz powszechniejsze, a odpowiadają za nie przede wszystkim wszechobecne media audiowizualne. Dzieci od najmłodszych lat bombardowane są ruchomymi obrazkami – spędzają wiele czasu przed telewizorami, komputerami oraz smartfonami, które stały się według naukowców prawdziwą plagą. W tak stechnicyzowanym świecie coraz mniej ludzi jest w stanie skoncentrować się na dłuższych tekstach pisanych, nie mówiąc już o należytym przyswojeniu sobie informacji, które takie teksty zawierają.

Aby przeciwdziałać temu zjawisku, które osiągnęło już rangę problemu cywilizacyjnego, warto podsuwać swoim dzieciom książki i gry edukacyjne, które rozwijają wyobraźnię i kształtują wrażliwość językową. Dzięki tym pomocom naukowym Twoja latorośl będzie się posługiwać językiem sprawniej i bardziej świadomie. Warto również zaopatrzyć się w gry logopedyczne, które nauczą Twoje dziecko poprawnie wymawiać sylaby.


 

Czytanie ze zrozumieniem – na czym polega?

Czytanie ze zrozumieniem jest procesem niezwykle skomplikowanym z neurologicznego punktu widzenia – polega przecież na przekodowywaniu pewnych wizualnych elementów, jakimi są znaki pisane, w wyobrażenia. Aby taki proces mógł się dokonać, potrzebna jest analiza wszystkich składników komunikatu (słów i wyrażeń), a następnie powiązanie ze sobą tych poszczególnych sensów w całość wyższego rzędu (czyli w zdanie). To proces zachodzący w naszych mózgach błyskawicznie, dlatego może nam się wydawać czymś naturalnym i zrozumiałym sam przez się. W istocie jest to jednak ogromna praca, jaką musi wykonać intelekt, aby przyswoić sobie treści zakodowane przez autora w tekście.

Jak już się rzekło, czytanie ze zrozumieniem to jedna z kluczowych umiejętności, bez której trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie w cywilizowanym społeczeństwie. Jeśli zależy Ci na tym, aby rozwinąć w dziecku tę umiejętność w wysokim stopniu, warto nie tylko skłaniać swoją pociechę do obcowania z tekstami literackimi, ale również podsuwać jej różne materiały edukacyjne. Zwłaszcza dzieci borykające się z trudnościami językowymi oraz lekturowymi powinny korzystać z tego typu pomocy naukowych. Publikacje dla najmłodszych oraz ćwiczenia logopedyczne w niemałym stopniu przyczyniają się do zredukowania, a nawet całkowitego zażegnania tych trudności.


 

Dlaczego warto czytać książki?

Każda książka mieści w sobie pewną wizję świata, proponowaną przez autora, dlatego im więcej przeczytamy książek, tym więcej zyskamy perspektyw, z których będziemy mogli postrzegać rzeczywistość. Warto więc podsuwać dzieciom rozmaite książki, również te beletrystyczne. Słusznym wyborem będą także publikacje powstałe specjalnie z intencją ćwiczenia pewnych konkretnych umiejętności. Na stronie Eduksiegarnia.pl znajdziesz gry, ćwiczenia i książki usprawniające czytanie ze zrozumieniem oraz adresowane do osób mających problemy z poprawnym artykułowaniem wyrazów. Współczesna logopedia ma do zaoferowania wiele ćwiczeń korygujących wady wymowy, dlatego warto korzystać z tego typu materiałów.


 

Książki z ćwiczeniami usprawniającymi czytanie ze zrozumieniem czy też inne ważne umiejętności (takie jak np. poprawne artykułowanie wyrazów) są niezwykle pożyteczne. Tak samo różnego rodzaju gry edukacyjne i logopedyczne. Rozwijają one potencjał dziecka i przyczyniają się do postępów w nauce. Dlatego warto je mieć.