• Miejsca przyjazne dzieciom - na czym polega ich idea?

Miejsca przyjazne dzieciom - na czym polega ich idea?

2018-02-13 \\ Rodzina \\

Jako rodzice nieraz przy wyborze restauracji czy miejsca na wakacje zastanawialiście się, czy będzie w nich specjalne krzesełko dla dziecka, kącik zabaw lub możliwość wypożyczenia wózka dla malucha? Te problemy znają wszyscy rodzice. Na szczęście coraz więcej miejsc staje się przyjaznych dzieciom.

Otwartość

Miejsca przyjazne dzieciom to przede wszystkim te, które są na nie otwarte. Możemy tam bez problemu przyjść z maluchem i mieć pewność, że będzie on traktowany jako pełnoprawny gość danego hotelu, restauracji czy pensjonatu. Zależy nam przede wszystkim, aby nasza pociecha, jak i inni goście czuli się komfortowo w tej sytuacji – dziecko w przystosowanym do siebie otoczeniu i ludzie wokół, akceptujący jego obecność.

 

Drobne problemy…

Ktoś, kto jeszcze nie jest rodzicem, nie będzie wiedział, na jak wiele aspektów należy zwrócić uwagę przy zabraniu w jakieś miejsce swojej pociechy. Ważne stają się informacje dotyczące przewijaka w łazience albo dostępności opiekunki przez czas, jaki chcielibyśmy spędzić na siłowni. Dochodzi do sytuacji, w której świetną wiadomością są dla nas opinie innych rodziców na temat wysokości progów w drzwiach albo osobnej karty z daniami dla dzieci.

 

…ale ważne sprawy

To wydają się bardzo błahe i niepozorne problemy, ale małe dzieci to tak naprawdę wielki kłopot. Ogromną ulgę czują mamy, które idąc ze znajomymi do restauracji, mogą wysłać swoje dziecko do kącika zabaw; będą mogły mieć cały czas na oku swoją pociechę, a ona spędzi miło czas z innymi dziećmi. Miejsca przygotowane właśnie pod tym kątem są nazywane miejscami przyjaznymi dzieciom.

 

Doinformowanie

Istotne są także informacje na stronach czy fanpage’ach internetowych dotyczące owych udogodnień. Wiedząc, że w danym miejscu nie ma fotelików dla dzieci; że obsługa nie jest przygotowana na przyjęcie małych gości -spakujemy się zupełnie inaczej niż w przypadku, kiedy wiemy, że w momencie kryzysu kelnerka przyniesie nam pudełko kredek i kolorowankę rodem z dziecięcych marzeń.

 

Dobre zmiany

Idea miejsc przyjaznych dzieciom zaczyna przyświecać coraz liczniejszej liczbie obiektów na mapie Polski. Restauracje otwierają się na małych klientów, zabieranych przez rodziny na niedzielny obiad czy weekendowy wypad. Wystarczy parę niewielkich udogodnień, aby wszyscy poczuli się w tej sytuacji dobrze. Jak wiadomo, poczta pantoflowa wśród matek funkcjonuje nad wyraz dobrze, warto więc należycie traktować klientelę, zapewniając sobie w ten sposób cenne rekomendacje.

 

Podsumowując

Miejsca przyjazne dzieciom to takie, które rozwiązują problemy rodziców. Właściciele restauracji czy hoteli zapewniających dzieciom rozrywkę i bezpieczeństwo to bardzo często osoby, które same są rodzicami. Dzięki ich doświadczeniom miejsca, nad którymi sprawują opiekę, są doskonale przystosowane dla dzieci. Chętnie też rozwiązują niespodziewane problemy, które maluchy sprawiają nad wyraz często.