• Poradnik rodzica: jak dbać o płodność?

Poradnik rodzica: jak dbać o płodność?

2018-04-12 \\ Rodzina \\

Płodność zależy od wielu czynników. Ma na nią wpływ m. in. odżywianie, tryb życia, wiek. Poniżej podpowiadamy, jak można ją poprawić.

Badania naukowe nie nastrajają optymistycznie. Niepłodność jest w dzisiejszych czasach poważnym problemem. W świetle ustaleń naukowców postęp cywilizacyjny idzie w parze z obniżaniem się płodności zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Ma na to wpływ m. in. zanieczyszczenie środowiska, szkodliwe nałogi, stres, nadużywanie alkoholu i kawy, a także brak ruchu. Co można zrobić, aby poprawić swoją płodność?

 

Dbaj o siebie

Każdy, kto chciałby dbać o swoją płodność, powinien wykorzenić u siebie szkodliwe nawyki i przestawić się na taki tryb życia, który będzie w maksymalnym stopniu sprzyjał zachowaniu zdrowia i tężyzny fizycznej. Częste imprezowanie do późna odpada, wylegiwanie się przed telewizorem po dniu spędzonym za biurkiem również. Jeśli zdarza Ci się zarywać noce z powodu pracy, pomyśl o zwolnieniu tempa. Przed położeniem się spać nie baw się smartfonem i nie oglądaj telewizji. Przeznaczaj na sen 7-8 godzin (tyle potrzebuje ludzki organizm, aby się zregenerować). Spędzaj jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu i podejmuj aktywność fizyczną. Nie żyj tylko pracą – w wolnych chwilach nabierz oddechu. Organizuj ze swoją drugą połówką możliwie najczęstsze wycieczki, które pozwolą Wam obojgu się zrelaksować i zapomnieć o kłopotach dnia codziennego. Dobrostan psychiczny ma ogromny wpływ na płodność.

 

Zdrowe odżywianie się kluczem do sukcesu

Osobom, które chciałyby dbać o swoją płodność, zaleca się przede wszystkim racjonalne odżywianie się. Jadłospis należy uzupełnić w owoce i warzywa (zwłaszcza fasola i soczewica powinny zająć szczególne miejsce w codziennym menu); oprócz tego należy spożywać ryby, gruboziarniste pieczywo, pełnotłuste mleko, sery, jogurty i orzechy. Warto również kupować produkty bogate w cynk, magnez, żelazo, kwas foliowy oraz witaminę C.

 

Diagnostyka

Jeśli chcielibyście się zbadać albo podjąć działania zmierzające do wzmocnienia swojej płodności, koniecznie zajrzyjcie tutaj: http://www.klinika-zdrowko.pl/ginekologia-i-poloznictwo/.

Tagi: