• Jak wrócić do pracy po dłuższej przerwie?

Jak wrócić do pracy po dłuższej przerwie?

2018-05-23 \\ Rodzina \\

Perspektywa powrotu do pracy przeraża cię i zniechęca? Mamy dla ciebie kilka porad, które pomogą ci w podjęciu na nowo zawodowych obowiązków.

Autosugestia

Nie jest łatwo wrócić do pracy po dłuższej przerwie – czy to po urlopie, czy po okresie przymusowej rekonwalescencji, czy też po jakiejś innej „szczelinie” w życiorysie zawodowym. Najważniejsze jest pozytywne nastawienie i dostrzeżenie plusów tego powrotu. Może warto zadać sobie następujące pytanie: czy dłuższa przerwa nie rozleniwiłaby cię całkiem i nie zniechęciła zupełnie do swojej pracy? Stawianie sobie takich pytań jest jedną z form autosugestii, techniki psychologicznej, która ma nas skłonić do pozytywnego nastawienia wobec czegoś, co uznajemy za niepożądane z takich czy innych powodów.

Planowanie

Oprócz autosugestii duże znaczenie ma też zaplanowanie okresu następującego bezpośrednio po dłuższej przerwie od pracy. Na ogół po powrocie do obowiązków zawodowych stajemy w obliczu licznych i przytłaczających wyzwań. Podczas naszej nieobecności zadania do wykonania się nawarstwiają i domagają się później czynnych działań z naszej strony. Świadomość tego faktu zniechęca do podjęcia wysiłku i wpędza w marazm. Czujemy się przeciążeni i najchętniej zrzucilibyśmy część obowiązków na kogoś innego.

W takiej sytuacji bardzo pomocne okazuje się planowanie. Zaplanuj szczegółowo każdy dzień pracy, tak aby po powrocie znaleźć czas na wszystko i stosunkowo szybko uporać się z oczekującymi cię wyzwaniami. Pomoże ci w tym planer na ścianę. To bardzo przydatna rzecz, z którą planowanie staje się prawdziwą zabawą. Kiedy już uzupełnisz wszystkie potrzebne rubryki, przekonasz się, że o wiele chętniej będziesz podchodzić do swoich zawodowych obowiązków, ponieważ będą one kojarzyły ci się z przyjemnością płynącą z wypełniania plannera. Ten przydatny dodatek, który można zawiesić w każdym pomieszczeniu, wykonany został z suchościeralnej tablicy, którą można w razie potrzeby wyczyścić i zapełnić zapiskami na nowo.

 

Powrót do pracy po dłuższej przerwie nie musi być wcale tak przytłaczający. Dzięki szczegółowemu zaplanowaniu pierwszych kilku czy kilkunastu dni łatwiej ci będzie wejść w poprzedni tryb i dostosować się do pourlopowych okoliczności. Tutaj znajdziesz więcej różnego rodzaju plannerów: https://www.familiowo.pl/.

 

fot.  familiowo.pl