•  Szczepienia ochronne niemowląt

Szczepienia ochronne niemowląt

2015-01-23 \\ Niemowlę \\

Aby zapobiegać niebezpiecznym chorobom zakaźnym, już w okresie niemowlęcym wykonuje się szczepionki ochronne. Jak dokładnie wygląda kalendarz niezbędnych szczepień?

Szczepienia są najskuteczniejszą metodą walki z chorobami zakaźnymi. Istotą szczepionki jest wprowadzenie do organizmu antygenu danej bakterii lub wirusa. Dzięki temu zabiegowi, organizm zaczyna automatycznie się bronić przed daną bakterią lub wirusem. W tym celu wytwarza przeciwciała. Dzięki nim jesteśmy uodpornieni na daną chorobę. Szczepienia dzielimy na obowiązkowe i dowolne, przy czym ta pierwsza grupa jest całkowicie bezpłatna, a za szczepienia z drugiej grupy musimy płacić. 

W momencie przyjścia na świat, dziecko zaczyna być narażone na liczne choroby. W związku z tym, już w pierwszych chwilach po porodzie zostają wykonane niezbędne szczepienia i są to: szczepienie przeciw WZW B (tzn. przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B) oraz przeciwko gruźlicy. Szczepienie przeciw WZW B należy powtórzyć po kilku tygodniach, a następnie po kilku miesiącach. 

W 2 miesiącu życia, wraz z drugą dawką szczepionki przeciw WZW B, należy zaszczepić dziecko przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi oraz przeciwko Hib. Na przełomie 3 i 4 miesiąca życia następuje druga dawka szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi. W tym samym czasie wykonywana jest również szczepionka przeciw polio, a także druga dawka szczepionki przeciw Hib. 

W 5-6 miesiącu życia następuje trzecia dawka szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi oraz trzecia dawka szczepionki przeciw Hib. Wtedy też po raz drugi będziemy szczepić naszego malucha przeciw polio. W 7 miesiącu życia zostanie nam ostatnia dawka szczepienia przeciw WZW B. 

Obok szczepień przymusowych, w okresie niemowlęctwa, wykonuje się też szczepienia dodatkowe, w tym szczepienie przeciw pneumokokom i rotawirusom.