• Media społecznościowe: nasz wróg czy przyjaciel?

Media społecznościowe: nasz wróg czy przyjaciel?

2019-03-07 \\ Nastolatek \\

Social media stanowią część naszej codzienności, ułatwiają nam komunikację z bliskimi, oferują całą gamę różnych rozrywek. Za wszystkie te udogodnienia przychodzi nam jednak zapłacić wysoką cenę.

Zasięg oddziaływania mediów społecznościowych nie ogranicza się jedynie do internetu. Obejmuje również nasze bezpośrednie kontakty z innymi ludźmi. Pomyśl, ile razy zdarzyło Ci się rozmawiać ze znajomymi o czymś, co pojawiło się na Facebooku czy Twitterze. Jak dalece Twoje interakcje sieciowe wywierają wpływ na całokształt relacji z rówieśnikami. Social media to potężne narzędzie, które z jednej strony ułatwia i uprzyjemnia nam życie, a z drugiej – może stanowić pewne zagrożenie dla osobowego rozwoju.

 

Social media pod lupą

Media społecznościowe z racji swojej ekspansywności stały się przedmiotem zainteresowania psychologów. Grupa cenionych badaczy z uniwersytetu w Kopenhadze przebadała półtora tysiąca osób pod kątem wpływu social mediów na ich samopoczucie i ogólne zadowolenie z życia. Wyniki pokazują jednoznacznie, że częste korzystanie z mediów społecznościowych skutkuje obniżonym samopoczuciem i mniejszą satysfakcją z życia osobistego. Dlaczego tak się dzieje?

 

Uzależnienie od lajków

Media społecznościowe rządzą się pewnymi mechanizmami, które mają niebagatelny wpływ na reakcje emocjonalne użytkowników. Jednym z takich mechanizmów jest system udostępniania własnych treści innych użytkownikom, którzy mogą wyrazić swoją opinię na ich temat poprzez lajki lub komentarze. Jeśli jesteśmy nagradzani przez znajomych lajkami, czujemy się dobrze, ale też – nawet o tym nie wiedząc – uzależniamy się od tych wirtualnych dowodów uznania czy aprobaty. Jeśli natomiast nasze posty nie spotykają się z żadnym oddźwiękiem albo też wywołują nieprzychylne reakcje – doświadczamy na ogół nieprzyjemnych uczuć.

 

Kto jest najbardziej narażony na zgubny wpływ social mediów?

Na zgubny wpływ social mediów narażone są zwłaszcza te osoby, które mają niską samoocenę. Mają one skłonność do przywiązywania zbyt dużej wagi do ilości pozyskanych lajków i bardzo łatwo uzależniają się od tej formy interakcji z innymi ludźmi. Brakuje im zdrowego dystansu do tego, co dzieje się w mediach społecznościowych. Takie osoby powinny starać się w większym stopniu przejawiać aktywność towarzyską w życiu realnym.