• Poród domowy – jak bezpiecznie urodzić w domu?

Poród domowy – jak bezpiecznie urodzić w domu?

2019-04-26 \\ Ciąża i poród \\

Idea porodu domowego zakłada, że wydanie na świat dziecka nie musi być zmedykalizowaną procedurą, która może odbyć się wyłącznie w szpitalu czy klinice. W przekonaniu wielu kobiet to właśnie dom jest najlepszym miejscem do rodzenia.

Rodzenie w domu a przepisy prawa

Dzieci o wiele rzadziej przychodzą na świat w domach, niż na porodówkach. Rodzice boją się rodzić poza szpitalem, choć instynktownie czują, że dom byłby najlepszym miejscem. Decyzję o porodzie domowym utrudnia też opinia społeczna. Wielu ludziom nie mieści się w głowach, by w dzisiejszych czasach ktoś jeszcze rodził w domu. Tymczasem poród domowy jest nie tylko legalny, ale najczęściej także co najmniej równie bezpieczny, co szpitalny.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia o standardzie okołoporodowym wyraźnie informuje, że kobieta ma prawo wyboru miejsca do porodu i może urodzić w domu. Poród domowy jest więc absolutnie zgodny z prawem. Co zrobić, aby był bezpieczny i udany?

 

Czy jest na sali położna?

Obecność lekarza w pobliżu wielu małżeństwom dodaje otuchy na czas porodu. Wiedzą, że jeśli wystąpią komplikacje, mają szansę na fachową pomoc. Warto jednak pamiętać, że porody niskiego ryzyka u zdrowych kobiet przebiegają bez ingerencji lekarza, nawet w szpitalu. Taki poród może i najczęściej odbiera położna, która ma także inne kompetencje, np. w zakresie nacinania i szycia krocza. Do porodu domowego również wystarczy nam asysta położnej. Taka usługa, zakładająca również konsultację przed porodem i opiekę po nim, kosztuje zwykle do 3 tyś. złotych. Położna przyjeżdża do rodzącej z potrzebnym ekwipunkiem i jest w stanie odpowiednio wcześnie przewidzieć ewentualne komplikacje oraz na nie zareagować.

 

Bezpieczny dom, bezpieczny poród

Na poród domowy może zdecydować się każda zdrowa ciężarna, o ciąży niskiego ryzyka. Asystować jej powinna doświadczona położna, a w razie konieczności należy zapewnić szybki transport do szpitala położniczego. Co ważne, decyzja o porodzie domowym nie powinna wynikać ze strachu przed szpitalem, ale z przekonania, że dom to najlepsze miejsce do urodzenia dziecka.