• Jak się leczy otyłość?

Jak się leczy otyłość?

2019-04-29 \\ Rodzina \\

Otyłość to choroba przewlekła, uwarunkowana różnymi przyczynami. Jeśli nie jest leczona, może doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, a nawet do śmierci.

Otyłość jest plagą dzisiejszych czasów, w których rozpowszechnił się siedzący tryb życia. Sprzyjają jej brak ruchu i wysokokaloryczna dieta pozbawiona prawdziwych wartości odżywczych. Otyłość jest często bagatelizowana – osoby, które decydują się na leczenie, często mają na uwadze przede wszystkim względy estetyczne, nie zdając sobie sprawy z komplikacji zdrowotnych, do jakich może doprowadzić nadmierna tusza.

 

Dieta + ruch

Nie ma żadnego uniwersalnego remedium na otyłość. Leczenie powinno być w każdym przypadku dostosowane do indywidualnych możliwości, kondycji, stanu zdrowia, płci, wieku oraz wielu innych zmiennych (dowiesz się jak poprawić metabolizm na stronie products-bank.com). Samodzielna zmiana diety bez konsultacji ze specjalistą może pociągnąć za sobą drastyczne skutki. Leczenie otyłości jest długie, rozciągnięte w czasie i wymaga ogromnej determinacji. Zdrowe i efektywne leczenie pozwala schudnąć na początku 1 kg tygodniowo, a w późniejszym stadium 0,5 kg. Wszelkie tak zwane diety-cud, które obiecują natychmiastowe efekty w 2-3 tygodnie, nie działają. Owszem, przy drastycznej głodówce można schudnąć więcej, ale organizm prędzej czy później zacznie dopominać się o składniki odżywcze – to najlepsza droga do efektu jojo (więcej na ten temat przeczytasz tutaj: ProductPort.Com PL ).

Aby skutecznie wyleczyć otyłość, należy w pierwszej kolejności zmienić swoje nawyki żywieniowe i wygospodarować sobie trochę czasu na aktywność fizyczną. Ilość przyjmowanych kalorii powinna być mniejsza od zapotrzebowania organizmu. Jednak u każdej osoby dopuszczalna różnica między jednym a drugim jest inna. Wpływ na to mają takie czynniki jak sprawność fizyczna, rodzaj wykonywanej pracy, poziom zaawansowania choroby oraz obecność innych schorzeń. Właśnie dlatego bez porozumienia z lekarzem lub dietetykiem nie ma co samemu układać sobie jadłospisu. Również częstotliwość oraz intensywność podejmowanej aktywności fizycznej wymagają konsultacji ze specjalistą.

 

Inne metody leczenia

W niektórych przypadkach oprócz zmiany nawyków żywieniowych oraz wdrożenia aktywności fizycznej stosuje się również środki farmakologiczne. W Polsce dostępne są dwa leki wykorzystywane w leczeniu otyłości. Pierwszy z nich zwiększa uczucie sytości po każdym zjedzonym posiłku, zmniejszając tym samym apetyt, a drugi powstrzymuje jelita przed nadmierną absorpcją spożytego tłuszczu. O stosowaniu tych leków powinien zadecydować lekarz.

 

W skrajnych przypadkach w grę wchodzi operacja chirurgiczna (bariatryczna). Na chwilę obecną w Polsce wykonuje się trzy rodzaje tego typu operacji: rękawową resekcję żołądka, by-pass żołądkowy oraz założenie opaski żołądkowej. Każda z tych operacji ma na celu zmniejszyć objętość żołądka, dzięki czemu chory mógłby przyswajać mniejsze ilości pokarmu, a także „zdezaktywować” tę część organizmu, w której wydzielany jest hormon głodu.