• Jak się leczy otyłość?

Jak się leczy otyłość?

2019-04-29 \\ Rodzina \\

Otyłość to choroba przewlekła, uwarunkowana różnymi przyczynami. Jeśli nie jest leczona, może doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, a nawet do śmierci.

Otyłość jest plagą dzisiejszych czasów, w których rozpowszechnił się siedzący tryb życia. Sprzyjają jej brak ruchu i wysokokaloryczna dieta pozbawiona prawdziwych wartości odżywczych. Otyłość jest często bagatelizowana – osoby, które decydują się na leczenie, często mają na uwadze przede wszystkim względy estetyczne, nie zdając sobie sprawy z komplikacji zdrowotnych, do jakich może doprowadzić nadmierna tusza.

 

Dieta + ruch

Nie ma żadnego uniwersalnego remedium na otyłość. Leczenie powinno być w każdym przypadku dostosowane do indywidualnych możliwości, kondycji, stanu zdrowia, płci, wieku oraz wielu innych zmiennych. Samodzielna zmiana diety bez konsultacji ze specjalistą może pociągnąć za sobą drastyczne skutki. Leczenie otyłości jest długie, rozciągnięte w czasie i wymaga ogromnej determinacji. Zdrowe i efektywne leczenie pozwala schudnąć na początku 1 kg tygodniowo, a w późniejszym stadium 0,5 kg. Wszelkie tak zwane diety-cud, które obiecują natychmiastowe efekty w 2-3 tygodnie, nie działają. Owszem, przy drastycznej głodówce można schudnąć więcej, ale organizm prędzej czy później zacznie dopominać się o składniki odżywcze – to najlepsza droga do efektu jojo (więcej na ten temat przeczytasz tutaj: ProductPort.Com PL ).

Aby skutecznie wyleczyć otyłość, należy w pierwszej kolejności zmienić swoje nawyki żywieniowe i wygospodarować sobie trochę czasu na aktywność fizyczną. Ilość przyjmowanych kalorii powinna być mniejsza od zapotrzebowania organizmu. Jednak u każdej osoby dopuszczalna różnica między jednym a drugim jest inna. Wpływ na to mają takie czynniki jak sprawność fizyczna, rodzaj wykonywanej pracy, poziom zaawansowania choroby oraz obecność innych schorzeń. Właśnie dlatego bez porozumienia z lekarzem lub dietetykiem nie ma co samemu układać sobie jadłospisu. Również częstotliwość oraz intensywność podejmowanej aktywności fizycznej wymagają konsultacji ze specjalistą.

 

Inne metody leczenia

W niektórych przypadkach oprócz zmiany nawyków żywieniowych oraz wdrożenia aktywności fizycznej stosuje się również środki farmakologiczne. W Polsce dostępne są dwa leki wykorzystywane w leczeniu otyłości. Pierwszy z nich zwiększa uczucie sytości po każdym zjedzonym posiłku, zmniejszając tym samym apetyt, a drugi powstrzymuje jelita przed nadmierną absorpcją spożytego tłuszczu. O stosowaniu tych leków powinien zadecydować lekarz.

 

W skrajnych przypadkach w grę wchodzi operacja chirurgiczna (bariatryczna). Na chwilę obecną w Polsce wykonuje się trzy rodzaje tego typu operacji: rękawową resekcję żołądka, by-pass żołądkowy oraz założenie opaski żołądkowej. Każda z tych operacji ma na celu zmniejszyć objętość żołądka, dzięki czemu chory mógłby przyswajać mniejsze ilości pokarmu, a także „zdezaktywować” tę część organizmu, w której wydzielany jest hormon głodu.