• Relacja przerywana

Relacja przerywana

2019-04-29 \\ Rodzina \\

W niektórych związkach rozstania i powroty są tak częste, że na określenie tego zjawiska ukuto nawet specjalną nazwę – to relacje przerywane. Jaka jest ich specyfika i co je warunkuje?

Jedna z popularnych teorii psychologicznych głosi, że związki miłosne są jak żywe organizmy – rodzą się, rozwijają, mają swój okres świetności, po którym stopniowo następuje etap nieuchronnego obumierania. Jak przetrwać ciężki etap w związku?

 

Czasy rozwodów

Żyjemy w czasach coraz częstszych rozwodów. Pary biorą śluby, zakładają rodziny, wychowują dzieci, a nieraz po wielu latach wspólnego pożycia dochodzą do wniosku, że jednak „to nie jest to”. Część takich par decyduje się na rozstanie, część nie podejmuje żadnych kroków, woląc bezpieczne status quo od niepewnej przyszłości. Przeszkodą w rozstaniu mogą być dzieci. A jednak jest wiele takich par, które biorą rozwód. W niektórych przypadkach decyzja o rozstaniu mimo pozornej definitywności okazuje się jedynie wyborem podjętym pod wpływem impulsu. W takich sytuacjach jedna ze stron lub obie strony zaangażowane w relację postanawiają ją odbudować, by po pewnym czasie znowu się rozstać... I tak w kółko. Skąd ten brak konsekwencji?

 

Uwarunkowania relacji przerywanej

Relacja przerywana to zjawisko dotyczące przede wszystkim osób, które są zaangażowane w związek miłosny już od długiego czasu, a także tych, które mają tendencję do emocjonalnego uzależniania się od innych. Niekiedy problem ten dotyczy osób darzących uczuciem kogoś, kto diametralnie się od nich różni – w takich przypadkach bardzo trudno jest stworzyć stabilną więź. Rozbieżność celów życiowych, zainteresowań i daleko idące różnice charakterologiczne mogą być źródłem ciągłych konfliktów i nieporozumień. Przy silnej więzi z partnerem rozstania z powodu tych różnic okazują się jedynie tymczasowe.

 

Jak zaradzić konfliktom?

Kluczowe w rozwiązywaniu związkowych problemów jest uczciwe przyjrzenie się własnemu zachowaniu, najlepiej z perspektywy swojego partnera. Jeśli osoby zaangażowane w relację miłosną co pewien czas rozstają się ze sobą, by znów do siebie wrócić, przyczyna konfliktów raczej nie jest błaha. Grunt to ją rozpoznać, we wszystkich jej aspektach, i albo zmienić coś w sobie lub w danej sytuacji, albo być konsekwentnym i wybrać raczej cierpienie związane z rozstaniem niż to wynikające z nieustannych konfliktów, które zawsze kończą się tym samym.

 

Nie ma żadnego uniwersalnego remedium na relację przerywaną. Każda para uwikłana w taką relację powinna samodzielnie zmierzyć się ze swoim problemami, uwzględniając wszystkie ich uwarunkowania. Czasem związek wymaga poświęceń i zmian, które dla niektórych mogą wydawać się ceną zbyt wysoką. Więcej na temat problemów w związkach pisaliśmy na stronie https://lycknis.com/pl/