• Chusta – wymarzona alternatywa dla wózka

Chusta – wymarzona alternatywa dla wózka

2019-06-05 \\ Niemowlę \\

Maleńkie dzieci uwielbiają, gdy nosi się je zawiązane w chuście. Na piersiach lub plecach mamy i taty czują się zdecydowanie lepiej, niż w wózku. Dlaczego warto chustować dzieci i jak zacząć to robić?

Bliskość w domu i na spacerze

Noszenie dzieci w chustach podpatrzyliśmy u społeczeństw tradycyjnych, które nie znają wózków. Kiedyś przecież w ogóle ich nie było. Chustowanie to więc powrót do pierwszych, najprostszych rozwiązań w opiece nad potomstwem.

Zdawać by się mogło, że wózki, jako narzędzia ułatwiające transport dzieci, na dobre wyprą chusty, przynajmniej w społeczeństwach zachodnich. Moda na chusty, która powróciła stosunkowo niedawno, trwa jednak w najlepsze, a samo chustowanie daje wiele korzyści zarówno dziecku, jak i noszącemu je rodzicowi.

Chustowanie idealnie wpisuje się w ideę rodzicielstwa bliskości, w którym fundamentalną rolę odgrywają noszenie, przytulanie i kołysanie dziecka. O pozytywnym wpływie użytkowania chusty najwięcej mogą powiedzieć rodzice najmniejszych dzieci, które nękane kolkami i niepokojem szybko uspokajają się po zamotaniu na piersi mamy czy taty. Przebywanie w chuście wycisza dziecko, daje mu poczucie bezpieczeństwa (poprzez bezpośrednią bliskość z rodzicem) i większą kontrolę nad otoczeniem (widzi więcej niż z zabudowanego wózka). Wpływa również znakomicie na rozwój kręgosłupa malucha – w prawidłowo zawiązanej chuście dziecko przyjmuje pozycję fasolki, bardzo pożądaną na wczesnym etapie rozwoju. Korzystanie z chusty to także szereg profitów dla rodzica, który wreszcie nie musi wszędzie wybierać się z wózkiem i zyskuje sprawdzony sposób na uspokojenie malucha. W chuście można chodzić również po domu.

 

Jak zacząć chustonoszenie?

Na pierwszy rzut oka motanie chust wygląda na skomplikowane. Materiał trzeba w odpowiednim miejscu zgiąć, zawiązać, wywinąć, tam poluzować, a gdzie indziej zaciągnąć. Początkujący rodzicie mogą skorzystać z porad doradcy chustowego, który w ciągu kilkugodzinnych zajęć zaprezentuje i nauczy przede wszystkim podstawowych, ale i bardziej skomplikowanych wiązań. Tylko właściwie zawiązana chusta jest bezpieczna i komfortowa dla dziecka.