• Pierwszy quiz dla przedszkolaka – sposób na wiedzę

Pierwszy quiz dla przedszkolaka – sposób na wiedzę

2019-08-19 \\ Przedszkolak \\

Quiz to rozrywka, która wciąga nie tylko dzieci. Dorośli też uwielbiają quizy, a im trudniejsze, tym lepiej. Quiz dla malucha powinien być oczywiście odpowiednio prosty i adekwatny do zdolności dziecka. Prosty quiz dla przedszkolaka można przygotować samodzielnie!

Przedszkolak nie myśli jeszcze o nauce przez duże N i nie musi przejmować się odrabianiem lekcji. Dlatego najlepiej poszerzać jego wiedzę poprzez zabawę. Quiz może być doskonałym pomysłem na zdobywanie i sprawdzanie wiedzy malucha, pod warunkiem, że jest dostosowany do jego wieku oraz umiejętności.

 

Wiedza ukryta w zabawie

Pierwszy quiz dla dziecka w wieku przedszkolnym powinien dotyczyć tych obszarów wiedzy i rzeczywistości, którymi dziecko wydaje się najbardziej zainteresowane lub dobrze poznało je w wyniku codziennej eksploracji. Najprostszy i najbardziej udany będzie quiz obrazkowy. Można w nim skupić się na rozpoznawaniu zwierząt, roślin, przedmiotów codziennego użytku, kształtów, kolorów czy wielkości, a nawet postaci z ulubionych książek i bajek. Pamiętajmy, że dziecka nie można zmuszać do quizowania, a podczas zabawy należy zapewnić mu warunki sprzyjające koncentracji. Z pewnością nie będzie dla niej dobry włączony telewizor czy radio grające w tle lub wizyta gości. Quiz nie może być też odpytywaniem malucha i ocenianiem przyswojonych przez niego informacji. Ta forma rozrywki to dla dziecka (i rodzica również) przede wszystkim zabawa, a nabyta wiedza jest wartością dodaną.

 

Zrób to sam

W sklepach znajdziemy wiele rodzajów quizów, również dla najmłodszych. Prosty quiz obrazkowy możemy jednak wykonać samodzielnie. Wystarczy wydrukować znalezione w sieci obrazki i zestawić je w dowolnych konfiguracjach (po 3 lub 4), a następnie dowolnie zmieniać dotyczące ich pytania. Quiz można również wykonać i pokazywać dziecku na komputerze, pamiętajmy jednak, aby ograniczać czas spędzany przy tym urządzeniu, a dziecko szczególnie zachęcać do aktywności ruchowej i na świeżym powietrzu. Na szczęście samodzielnie wykonany quiz możemy zabrać również na spacer czy piknik.