• Wczesne objawy ciąży

Wczesne objawy ciąży

2015-01-26 \\ Ciąża i poród \\

Ciąża to wyjątkowy czas, w którym stopniowo zmienia się nasze ciało. Jak przebiegają pierwsze tygodnie „błogosławionego stanu”? Jakie są jego pierwsze symptomy?

Objawy ciąży rzadko kiedy występują od razu po zapłodnieniu. Niekiedy po około tygodniu od zapłodnienia dochodzi do lekkiego krwawienia, które ma związek z zagnieżdżaniem się zarodka w macicy. Czasem kobiety mylą ten objaw ciąży z miesiączką. Najczęściej jednak pierwszym symptomem ciąży jest niewystąpienie menstruacji w spodziewanym czasie. W przypadku nieregularnie miesiączkujących pań, objaw ten może być oczywiście pominięty i dopiero wraz z wystąpieniem kolejnych, kobieta orientuje się, że jest w ciąży. Innym sygnałem, który może sugerować ciążę, jest nadwrażliwość, obrzmiałość, powiększenie i bolesność piersi. Symptom ten związany jest ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety. 

Kolejny wczesny objaw ciąży to ucisk na pęcherz moczowy, a co za tym idzie – częste oddawanie moczu. Ma to związek z powiększeniem się macicy. Innym symptomem, który może sugerować ciążę, są dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Często obserwuje się wymioty i nudności, które najintensywniej występują w godzinach porannych. U niektórych kobiet pojawiają się również wieczorem, aczkolwiek są też panie, u których w pierwszym okresie ciąży mdłości utrzymują się przez cały dzień. Mogą też wystąpić inne dolegliwości, np. zaparcia, wzdęcia, skurcze żołądka, zgaga. 

Wczesnym objawem ciąży są również zawroty głowy, a czasem nawet omdlenia. Spowodowane jest to nagłymi skokami ciśnienia. Wiele ciężarnych w pierwszym okresie narzeka także na ciągłe uczucie senności i zmęczenia. Zdarzają się również huśtawki nastrojów. Objawem pojawiającym się po kilku tygodniach od zapłodnienia są tak zwane zachcianki żywieniowe. Apetyt przybiera wtedy bardzo zróżnicowane postacie. Raz jest bardzo intensywny, by za chwile zniknąć całkowicie.