• Pieluszki wielorazowe czy jednorazowe?

Pieluszki wielorazowe czy jednorazowe?

2015-01-26 \\ Niemowlę \\

Jakie pieluszki wybrać – jednorazowe czy wielorazowe? Kiedyś młodzi rodzice nie miewali takich dylematów, gdyż pieluch jednorazowych zwyczajnie nie było. Dziś rynek ugina się od produktów tego typu.

Pieluchy jednorazowe jakiś czas temu niemal całkowicie wyparły wykonane z tetry  pieluchy wielorazowego użytku. Dziś można zauważyć jednak powrót pieluch wielorazowych w odnowionej odmianie. Dlatego rodzice często zastanawiają się, który z produktów będzie dla ich dziecka lepszy i który będzie dla nich samych wygodniejszy. Wydawać by się mogło, że wszystko przemawia za pieluchami jednorazowymi, które wyróżniają się dużą chłonnością i praktycznością, jednak również pieluchy wielorazowe niepozbawione są atutów. Warto przyjrzeć się niektórym zaletom i wadom jednych i drugich. 

Największym atutem pieluch jednorazowych jest wygoda. Nie trzeba ich prać ani prasować, po zużyciu wyrzucamy je do kosza i gotowe. Ponadto, pieluchy jednorazowe są stworzone w taki sposób, aby od razu odprowadzać wilgoć od skóry dziecka, dzięki czemu nasz maluch zawsze czuje się sucho. Dzięki specjalnemu materiałowi zewnętrznemu, nie ma tutaj mowy o przesiąkaniu pieluchy. System ściągaczy zapewnia pozostawanie pieluchy w jednej pozycji i niewydostawanie się zawartości na zewnątrz. Plusem jednorazowych pieluch jest też ich zgodny z budową anatomiczną malucha kształt. Cecha ta sprawia, że dziecko czuje się w pełni swobodnie, a jego ruchy nie są krępowane. Wadą pieluch jednorazowych jest dość słaba przepuszczalność powietrza. Zbyt długie przebywanie w jednej pieluszce może skutkować odparzeniami i innymi podrażnieniami skóry. Również cena pieluch jednorazowych na pewno nie jest ich zaletą. 

Z głównych zalet pieluch wielorazowych na pewno można wymienić oszczędność pieniędzy (w takie pieluchy inwestujemy tylko raz), a także dobry wpływ na skórę dziecka - pieluchy wielorazowe wykonane są z przepuszczających powietrze tkanin. Zdrowy materiał zapewnia brak podrażnień. Zaś głównym minusem pieluch wielorazowych jest przymus ich ciągłego prania.