• Jak rozmawiać z nastolatkiem?

Jak rozmawiać z nastolatkiem?

2015-01-26 \\ Nastolatek \\

Kiedy dziecko wkracza w okres dojrzewania, radykalnym zmianom ulega niemal wszystko w nim samym i wokół niego. To wtedy pojawiają się największe problemy w kontaktach z rodzicami i najtrudniejsze wyzwania wychowawcze.

Trzeba przede wszystkim zrozumieć, że dla samego dziecka jest to niełatwa sytuacja, zachodzą w nim bowiem nie do końca dla niego zrozumiałe zmiany nie tylko anatomiczne, ale i intelektualne, emocjonalne oraz w obszarze funkcjonowania społecznego. Skrajna intensywność i labilność emocji, poszukiwanie własnej tożsamości, pragnienie uniezależnienia się od rodziców i kryzys wszelkich autorytetów, to zjawiska powszechne i naturalne. Ten burzliwy czas w życiu dziecka wymaga bardziej niż kiedykolwiek zrozumienia i akceptacji ze strony rodziców, chociaż oznacza to wiele wysiłku i cierpliwości. W trudnym okresie dorastania najważniejsze jest bowiem mieć z dzieckiem dobry kontakt.

Z nastolatkami trzeba zatem rozmawiać mimo niechęci czy wykrętów z ich strony. Rozmowa będzie odbierana przez dziecko jako dowód naszego zainteresowania jego sprawami i umocni je w przekonaniu, że mimo nieporozumień jest dla nas kimś ważnym. Spróbujmy na przykład poznać bliżej jego hobby, nawet jeśli jest to nieakceptowalny dla nas rodzaj muzyki. Włączajmy nastolatka w nasze rodzinne czy osobiste sprawy, a może akurat on podsunie nam trafne rozwiązanie jakiegoś problemu? Nie szczędźmy pochwał i wyrazów aprobaty (ale nie bezkrytycznej) – nawet, jeśli będzie je przyjmował na pozór obojętnie czy wręcz niechętnie, nie oznacza to, że nie sprawiły mu przyjemności. Nasze działania muszą zmierzać do odbudowania więzi, w sposób taktowny i systematycznie. 
 
Taka rozmowa, żeby spełniła właściwie swoje zadanie, nie może polegać na nieustannym strofowaniu czy prawieniu kazań, ma to być wymiana myśli między równoważnymi partnerami.