• Jak skutecznie zachęcać dziecko do nauki?

Jak skutecznie zachęcać dziecko do nauki?

2015-02-26 \\ Uczeń \\

Twoje dziecko nie chce się uczyć i przychodzi mu to z coraz większą trudnością? Z poniższego artykułu dowiesz się, jakich sposobów możesz spróbować, aby zachęcić je do nauki.

Zasada numer 1: Nie krytykuj, nie oceniaj i nie wyśmiewaj

Rodzice bardzo często przejawiają przesadne ambicje w stosunku do swoich pociech pod względem ocen szkolnych. Dlatego też zniechęcają je przesadnym krytykowaniem i ocenianiem, ponieważ porażki swojego dziecka traktują jak swoje własne. Musisz zatem zacząć koniecznie od zmiany własnego podejścia. Dziecko uczy się nie dla Ciebie, ale wyłącznie dla siebie i swojej przyszłości. Możesz je oczywiście zmotywować, jednak przymusem niczego nie uzyskasz. Przesadna krytyka ze strony rodzica, która jednocześnie dotyka bezpośrednio poczucia wartości ucznia, może zniechęcić do nauki na wiele lat. 

Warto więc zwracać uwagę na komunikaty formułowane w stronę dziecka. Zapomnij raz na zawsze o wypowiadaniu takich zdań, jak chociażby:

„Do niczego się nie nadajesz!”
„Nigdy Cię tego nie nauczę!”
„Można przy Tobie tylko stracić cierpliwość!”
„Widać, że nie masz do tego talentu...” 


Zasada numer 2: Stosuj pochwały z umiarem

Mogłoby się więc wydawać, że najszybciej zachęcimy małego ucznia do nauki stosując częste pochwały. Ta zasada najczęściej się jednak nie sprawdza! Przede wszystkim dziecko musi widzieć, że są one szczere – rzucanie pochwał bez powodu sprawi, że i tak w nie nie uwierzy. Poza tym zbyt duża ich częstotliwość może spowodować, że dziecko nie będzie znajdować w sobie wewnętrznej motywacji. W dłuższej perspektywie czasu taka metoda nie jest więc zbyt skuteczna. 


Zasada numer 3: Ucz się wspólnie z dzieckiem poprzez ruch i zabawę 

Nic tak bardzo nie zniechęca dziecka do nauki, jak konieczność wkuwania materiału edukacyjnego na pamięć. Warto więc spróbować urządzić razem z nim edukacyjne zabawy. Najlepiej jeżeli będą one dodatkowo połączone z ruchem oraz stymulowaniem zmysłów słuchu, wzroku i węchu. Zastanówmy się, w jaki sposób nasza pociecha najbardziej lubi spędzać czas i zgodnie z tym wymyślmy dla niej sposoby na naukę przez zabawę. 

 

Widzisz więc, że standardowe sposoby zachęcania dziecka do nauki nie są zbyt dobrym pomysłem. Pamiętaj o tym, aby ucząc się wspólnie z nim zachować dużą cierpliwość i nie oceniać. Wtedy zauważalne postępy na pewno po pewnym czasie się pojawią.