• Jak sobie poradzić z kłócącym się rodzeństwem?

Jak sobie poradzić z kłócącym się rodzeństwem?

2015-03-03 \\ Uczeń \\

Podobno w życiu, każda para przechodzi kilka etapów...

Najpierw, gdy z kimś się spotykamy słyszymy “to kiedy zaręczyny?”. Gdy do nich dochodzi kolejne pytanie dotyczy ślubu. Po ślubie pada pytanie “no to kiedy dziecko?”. Gdy już się urodzi, pytają kiedy drugie. A z każdą kolejną ciążą zaczynają się dziwić, że chcieliśmy mieć taką gromadkę. Nigdy nikomu nie dogodzimy. Ale gdy decydujemy się mieć więcej niż jedno dziecko, nieuniknione okażą się kłótnie pomiędzy rodzeństwem. Zatem przedstawimy kilka rad, jak sobie poradzić, gdy nasze dzieci się kłócą.

 

 

Skąd się biorą kłótnie?

 

Dzieci też są ludźmi i mają swoje upodobania, humory i masę obowiązków do wykonania. Gdy są jedynakami, mało kto przeszkadza im w spędzeniu dnia tak, jak tylko one chcą. Jednak gdy pojawia się rodzeństwo, zaczynają się kłopoty. Bo przecież jeśli dziecko zaplanowało sobie, że będzie się bawić z mamą, a tu nagle młodszy brat czy siostra domaga się zmiany pieluszki, to przecież cały jego idealny dzień rozpadł się. Mama przestała poświęcać mu uwagę. Bo to ona jest dla dzieci najważniejsza. Dlatego dzieci dużo mówią - wręcz nieustannie - byleby mama, tata, babcia, dziadek czy każda inna osoba, która się nim zajmuje - zainteresowała się dzieckiem. Jest to też powód do zazdrości. Póki rodzeństwo jest w wieku niemowlęcym, starsze dziecko nie może wiele zrobić. Ale gdy młodszy brat czy siostra zaczyna mówić, a także bawić się ze starszym, nagle może dojść do starć. Bo przecież dana zabawka jest jedna, a dzieci chcących się nią bawić już dwójka. A im starsze są nasze pociechy, tym kłótnie między nimi ostrzejsze, ale też bardziej konkretne. Szczególnie jeśli dzielą pokój, a jedno z dzieci jest już nastolatkiem, który chce mieć trochę prywatności. Czy istnieją więc sposoby, aby zapobiegać kłótniom?

 

 

Wysłuchaj obu stron

 

Możliwe jest to wtedy, gdy nasze dzieci już mówią i są w stanie konkretnie powiedzieć, co im nie odpowiada. Być może sprawa jest tak błaha (oczywiście tylko dla nas), że jej rozwiązanie leży na wyciągnięcie ręki. Pomiędzy dziećmi potrzebny jest mediator, który pokaże, że nie stoi po żadnej ze stron - mówią specjaliści z portalu forumdlamam.pl - Musimy liczyć się z tym, że czasem dzieci użyją argumentu “mnie mama kocha bardziej”, ale starajmy się, aby każda kłótnia nie wyłaniała “zwycięzcy” lub żebyśmy stali po jednej stronie. Jest to szczególnie istotne, jeśli jedno z dzieci jest grzeczniejsze - dodają.

 

 

Wydziel przestrzeń dla każdego dziecka

 

Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie każdy ma możliwość mieszkać w przynajmniej 3 pokojowym mieszkaniu i czasem nie ma możliwości, aby dziecko miało oddzielny pokój. Ale musi być jasno wydzielona granica, które rzeczy należą do którego dziecka. Nie oznacza to, że np. daną zabawką może się bawić tylko jedno dziecko. Chodzi po prostu o to, że tak jak każde z dzieci ma swoją miseczkę i talerzyk, z których je, ma własne łóżko, tak też niech ma własne biurko. Młodsze dzieci naśladują starsze więc jeśli starszak odrabia lekcje przy biurku, młodsze będzie tak samo chciało rysować przy biurku tłumacząc “że właśnie się uczy”. Wtedy może pojawić się problem z tym, że uczeń nie będzie miał gdzie odrabiać lekcji. Wtedy przyda się mały stolik, który będzie biurkiem młodszego. Warto wtedy też postarać się zorganizować czas młodszemu i dać mu jakieś zadanie do wykonania, jak np. narysowanie czegoś. Gdy różnica wieku jest znaczna (powyżej 4 lat), a starsze dziecko staje się nastolatkiem, lepiej postarać się zorganizować mu osobny pokój. Jest to szczególnie istotny czas dla jego rozwoju psychicznego, a młodsze rodzeństwo nie jest dla niego odpowiednim towarzystwem.

 

 

Każdemu dziecku poświęcaj indywidualną uwagę

 

To jest chyba najważniejsze przy kłocącym się rodzeństwu. Młodsze dzieci wymagają więcej uwagi, ale starszy tego nie zrozumie i on też chce z nami być. Dlatego gdy tylko młodsze dziecko zaśnie, pobaw się ze starszym. Grunt żeby pokazać obojgu dzieciom, że potrzeby każdego z nich są dla nas bardzo ważne.

Więcej informacji znajdziesz na: http://forumdlamam.pl/

Tagi: