• Usuwanie blizn po cesarskim cięciu

Usuwanie blizn po cesarskim cięciu

2015-03-11 \\ Ciąża i poród \\

Ciąża i poród dla wielu kobiet jest pięknym stanem. Jednak taka decyzja pociąga za sobą wiele poważnych wyrzeczeń i zmian. Największe zmiany nie dotyczą dezorganizacji dotychczasowego życia, ale przede wszystkim kobiety, której ciało zmienia się diametralnie.

Wiele Pań po ciąży boryka się z wieloma problemami. Jednym z nich jest powrót do sylwetki przed ciążą i pozbycie się zbędnych kilogramów. Również kobiety walczą z rozstępami i problemami intymnymi, które wynikają z naturalnej metody porodu. Poród wywołuje również zmiany wewnętrzne. Zmienia się gospodarka hormonalna co może powodować wypadanie włosów i kruszonie się paznokci.

 

Cesarskie cięcie i jej skutki uboczne

 

W Polsce jeszcze większość kobiet rodzi siłami natury. Jednak czasem jest tak, że niezbędne jest cesarskie cięcie, czyli operacyjne ukończenie porodu. Coraz częściej, słyszy się o modzie na cesarskie cięcie, które jest mniej bolesnym przeżyciem dla kobiety. Obecnie cięcie wykonuje się przecinając skórę tuż nad łonem. Pozostawia ona około 8 centymetrową bliznę, która zazwyczaj ukryta jest pod bielizną. Okres rekonwalescencji po operacji jest dużo dłuższy, a gojenie się rany często jest długotrwałe. Ta niewielka blizna często jest powodem złego samopoczucia u kobiet. Spada samoocena i często nowo upieczone mamy czują się nieatrakcyjne.

 

Blizna - zmiana skórna, która jest następstwem uszkodzenia skóry właściwej. W tym przypadku jest to nacięcie w celu wydostania noworodka. Naruszona skóra zastępowana jest tkanką łączną włóknistą, która różni się kolorem i strukturą od naturalnej skóry. Przez to pozostaje widoczny ślad, który przysparza kobietom wiele problemów i kompleksów.  

 

Usuwanie blizn

 

Na runku kosmetycznym jest wiele kremów, które mają za zadanie zminimalizować ślad po cesarskim cięciu. Choć wiele preparatów daje widoczną poprawę kolorytu i jędrności skóry, to nigdy zwykłe kosmetyki nie usuną blizny zupełnie. Specjaliści Kliniki Ziemlewski polecają bardziej inwazyjną metodę radzenia sobie z bliznami. Nowoczesnym rozwiązaniem jest zabieg z użyciem lasera. Efekty widoczne są już po pierwszym użyciu. Skóra jest wygładzona i napięta. Blizna staje się bardziej obkurczona, a jej kolor jest mniej intensywny i coraz bardziej przypomina kolorytem skórę właściwą.  Ponadto tego typu metoda stymuluje skórę do odnowy i produkcji włókien kolagenu. Poza tym blizna staje się bardziej miękka i łatwiej jest ją ukryć pod bielizną. Z czasem, po kilku zabiegach jej widoczność zanika i w rezultacie jest niezauważalna.

 

Sam zabieg jest bezbolesny i nieinwazyjny. Nie wymaga długiego okresu rekowalescencji i trwa zaledwie 20 minut. Bliznę znieczula się miejscowo za pomocą specjalnej maści. Sam zabieg polega na naświetlaniu blizny wiązką lasera. Wysoka temperatura pobudza naturalne procesy odnowy skóry, przez co włókna szybciej się regenerują w wyniku czego skóra jest bardziej napięta i jędrna.

 

Po zabiegu skóra jest bardzo wrażliwa. Dlatego też należy o nią wyjątkowo zadbać. Wiązka lasera powoduje, że w pierwszych dniach po zabiegu można odczuwać dyskomfort w postaci pieczenia, a skóra może być zaczerwieniona. Naskórek może się również złuszczać co jest naturalnym następstwem jego odnowy Jednak sam zabieg nie wystarczy, aby pozbyć się blizny. Czasem po zabiegu mogą pojawić się strupki, które należy nawilżać specjalnym kremem. Ponadto należy stosować maść antybakteryjną, którą specjalnie przepisze lekarz. Kiedy skóra się goi należy stosować żel silikonowy z argininą lub kwasem hialurownym. Tego typu substanje przyspieszają odbudowę skóry, napinają ją i dbają o jej sprężystość.


Zazwyczaj jeden zabieg nie wystarczy. Kolejny należy wykonywać w odstępie ośmiu tygodni. Należy również pamiętać, żeby nie narażać wrażliwego miejsca na działanie promieni słonecznych. Nie należy się w związku z tym opalać i korzystać z solarium. W zasadzie nie ma wielu przeciwskazań do zabiegu. Jednak taki zabieg zabroniony jest dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Również nie jest zalecany dla kobiet które przechodzą choroby wirusowe i bakteryjne.

Tagi: