• Poród rodzinny - za i przeciw

Poród rodzinny - za i przeciw

2015-03-25 \\ Ciąża i poród \\

Kobieta rodząca nie musi być pozostawiona sama sobie na porodówce. Może jej towarzyszyć bliska osoba, zwykle ojciec dziecka. Czy poród rodzinny to dobry pomysł?

Zalety obecności bliskiej osoby przy porodzie

Poród rodzinny od co najmniej 10 lat jest praktykowany w polskich szpitalach, zarówno prywatnych, jak i państwowych. Niekoniecznie przy porodzie musi być obecny mąż ciężarnej. Może ona rodzić w towarzystwie swojej mamy, siostry, a nawet koleżanki czy sąsiadki. Poród rodzinny jest jednak najczęściej postrzegany jako wydarzenie, w którym udział bierze, oprócz personelu medycznego, ciężarna i ojciec dziecka. Taki poród ma wiele zalet, bowiem mężczyzna jest wsparciem dla kobiety rodzącej. Ma możliwość współprzeżywania i dzielenia się emocjami. Wspólny poród wzmacnia związek dwojga ludzi, a dodatkowo pozwala na budowanie więzi z noworodkiem przez mężczyznę już od pierwszych chwil jego życia.

Mąż ciężarnej może zadbać o to, aby niczego jej nie brakowało podczas porodu, może stać na straży praw pacjenta i z mniejszą dozą emocji rozmawiać z personelem na porodówce o planowanych zabiegach i poszczególnych etapach porodu.


Wady porodu rodzinnego

Nikogo nie należy zmuszać do uczestnictwa w porodzie rodzinnym. Kobieta może nie życzyć sobie obecności męża na sali porodowej i chcieć samodzielnie przejść przez trudy porodu. Z kolei mąż może obawiać się widoku rodzącego się dziecka i cierpiącej ukochanej. Fizjologia porodu może spowodować niemoc u mężczyzny, zniechęcić go w przyszłości do współżycia seksualnego i rodzić negatywne, długofalowe konsekwencje, które jednak występują sporadycznie. Jeśli takie obawy silnie tkwią w psychice ojca dziecka, nie będzie on wsparciem dla kobiety podczas porodu i lepiej, aby nie był obecny na sali porodowej dla jej komfortu psychicznego. Dodatkowe problemy nie są wtedy rodzącej potrzebne.