• Ile czasu należy karmić dziecko piersią?

Ile czasu należy karmić dziecko piersią?

2015-04-15 \\ Niemowlę \\

Karmienie naturalne nowo narodzonego dziecka mlekiem matki, bezdyskusyjnie jest uznawane za najlepszy sposób żywienia noworodka. Jak długo powinno trwać takie karmienie i kiedy odstawić dziecko od piersi?

Karmienie piersią korzystne dla dziecka

Nie ulega żadnym wątpliwościom, że karmienie dziecka piersią przez matkę jest korzystne dla jego rozwoju psychofizycznego. Mleko matki zawiera wszelkie niezbędne dla zdrowia dziecka składniki odżywcze i dostarcza mu przeciwciała budujące odporność przed infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi. Istnieje nawet swego rodzaju społeczny nacisk na matki, aby karmiły naturalnie.

Zdania lekarzy na temat długości okresu karmienia piersią dziecka są podzielone. Rezolucja z 1994 roku Światowej Organizacji Zdrowia stwierdza, że „Zważając na unikalną wartość pokarmu kobiecego oraz naturalne procesy związane z żywieniem człowieka, Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby niemowlęta były karmione wyłącznie mlekiem matki do szóstego miesiąca życia.” Jednocześnie, rezolucja World Health Assembly z 2002 roku zaleca karmienie piersią nawet powyżej 2. roku życia.


Kiedy odstawić dziecko od piersi?

Wiele matek wychodzi z założenia, że długie karmienie dziecka piersią wpływa pozytywnie na jego rozwój i układ immunologiczny. Inne chcą jak najszybciej odstawić dziecko od piersi, ale maluch może się przed tym buntować. Mitem jest, że pokarm matki jest bezwartościowy po roku karmienia. Jego skład wraz z upływem czasu dostosowuje się do potrzeb dziecka i warto na przykład karmić piersią chodzące do żłobka, bowiem będzie bardziej odporne na różnorodne schorzenia. Długie karmienie piersią jest zdrowe dla obu stron - matki i jej dziecka. Młoda mama może szybciej odzyskać dzięki temu szczupłą sylwetkę, a dziecko ma zapewniony zdrowy rozwój psychiczny, fizyczny i emocjonalny. Rzeczą indywidualną powinno być to, w jakim momencie zakończyć karmienie piersią.