• Rozwój ruchowy i społeczny przedszkolaka na placu zabaw

Rozwój ruchowy i społeczny przedszkolaka na placu zabaw

2015-07-03 \\ Przedszkolak \\

Maluchy uwielbiają biegać za piłką, ganiać za motylem, skakać przez kamyk, wspinać się gdzie mogą. Zabawa stanowi podstawę życia przedszkolaka. Wiosną, latem i ciepłą jesienią dzieci powinny spędzać jak najwięcej czasu na dworze, korzystając z atrakcji, jakie dają im place zabaw.

Atrakcyjne place zabaw

Huśtawki, zjeżdżalnie, piaskownice, urządzenia sportowe, ciuchcie, koniki, tory przeszkód- wszystko dla malucha. W ostatnich latach zwiększyła się świadomość konieczności zagospodarowania przestrzeni wokół, nie tylko w postaci sklepów, parkingów, ale i rozrywek dla dzieci. Z nowoczesnych placów zabaw dobiegają miłe dla uszu, radosne odgłosy bawiących się dzieci. Miejsca do zabawy są kolorowe, coraz lepiej wyposażone i powstają na większych przestrzeniach, tak by mogły pomieścić wszystkie maluchy chętne do zabawy. Wciąż jednak takich miejsc jest za mało. Niektóre place zabaw nadal starszą byłym ustrojem. A wystarczy niewiele, by stworzyć dla dzieci istny raj. Producenci urządzeń na place zabaw oferują różnego rodzaju rozwiązania, dzięki czemu nawet na małej przestrzeni można wyczarować miejsce dla dzieci, którego nie będą chciały opuścić. Ekologiczne, nowoczesne, bezpieczne i przyjazne dla dzieci place zabaw produkuje między innymi Avis. Kolorowe miejsca do zabaw, bardzo różnorodne sprzęty, które rozwijają koordynacje ruchową i wpływają na sprawność fizyczną można zobaczyć na stronie producenta: avisplacezabaw.pl. W tego typu place zabaw powinny być wyposażone nie tylko przedszkola, ale i również tereny przy osiedlach! Warto o to zadbać, by nasze dzieci nie tylko czerpały radość z życia i zabawy, ale i prawidłowo się rozwijały.

 

Rozwój ruchowy i społeczny

Zjeżdżalnie, karuzele, ruchome mosty i inne sprzęty uczą dziecko kontroli nad własnym ciałem. Nabywają umiejętności koordynowania swoich ruchów i planowania ich. Intensywne ćwiczenia na sprzętach, zabawy mają wpływ na mocne kości oraz mięśnie, a to ma niebagatelne znaczenie w przyszłości. Co ciekawe z badań naukowców wynika, iż karuzela (powolne wirowanie) poprawia wyniki w nauce, szczególnie uczniom słabszym. W trakcie powolnego wirowania w mózgu tworzą się nowe połączenia. Bardzo duże znaczenie dla dzieci, które często bawią się na placach zabaw ma rozwój społeczny. Maluch poznaje tam kolegów, koleżanki. Są to znajomości na chwilę, na czas zabawy, jednak dziecko bardzo dużo uczy się przez kontakt z innymi dziećmi. Wchodzi z nimi w relacje, dzieli się swoimi zabawkami, negocjuje, gdy chce się huśtać, a urządzenie jest okupowane przez inne dziecko, uczy się współpracy i tego, że każdy z nas jest inny.

Zabawa to najważniejsza w życiu przedszkolaka rzecz i warto zrobić wszystko, by pozytywnie wpływała na jego rozwój i samopoczucie!