• Żywienie niemowlaka: wprowadzamy pierwsze warzywa

Żywienie niemowlaka: wprowadzamy pierwsze warzywa

2015-07-30 \\ Niemowlę \\

Dbając o zdrowy rozwój niemowlęcia, rodzice muszą zapewnić mu urozmaiconą, w pełni zbilansowaną dietę. Kiedy w takim razie należy wprowadzać do menu dziecka pierwsze warzywa?

Magiczny piąty miesiąc życia

Na produktach spożywczych przeznaczonych dla niemowląt znajdziemy informację o tym, od jakiego wieku można podawać je dzieciom. Bardzo często na słoiczkach znajdziemy informację „od 5. miesiąca życia”. Jest to jednak orientacyjna granica wprowadzania nowych pokarmów do diety malucha. Najważniejsze, aby obserwować swoje dziecko, które na pewno da znać o gotowości do spożywania innych pokarmów poza mlekiem matki czy mlekiem modyfikowanym. Instytut Matki i Dziecka, zgodnie z rezolucją WHO, zaleca, aby do 6. miesiąca życia dziecka karmić niemowlę wyłącznie mlekiem matki.

Maluch dorósł do rozszerzenia diety w momencie, kiedy potrafi już siedzieć, je coraz więcej mleka matki i domaga się dodatkowych karmień oraz interesuje się mocno jedzeniem spożywanym przez rodzeństwo czy rodziców.


Co w pierwszej kolejności?

Nowy pokarm należy wprowadzać rozważnie do diety dziecka, w formie, którą jest w stanie przyjąć. Najlepiej sprawdzają się w tym względzie przeciery i zupy jarzynowe. Warzywa są lekkostrawne i dzieci pozytywnie reagują na rozszerzanie diety o marchew, ziemniaki, pietruszkę, itd. Zupki jarzynowe zagęszczone kleikiem będą dla dziecka w wieku 6-7 miesięcy odpowiednim produktem dla rozszerzenia diety. W 5. miesiącu życia dziecka można rozpocząć rozszerzanie diety o warzywa, z wykorzystaniem posiłków monoskładnikowych, np. podając mu przecier z dyni czy marchwi. Takie produkty łatwo uzyskać, mają jednolitą konsystencję i nie wpłyną negatywnie na układ pokarmowy niemowlęcia. Każde dziecko jest jednak inne i to od rodziców oraz preferencji pociechy zależy, kiedy przyjdzie odpowiedni czas, aby rozszerzyć dietę o warzywa.