• Pas czy karny jeżyk- odpowiednie karanie dziecka

Pas czy karny jeżyk- odpowiednie karanie dziecka

2015-12-29 \\ Rodzina \\

Nie chce jeść obiadu lub nawet rozrzuca go po kuchni? Krzyczy na rodziców i bije rodzeństwo? Niszczy przedmioty znajdujące się w domu? Pewne zachowania dziecka z pewnością trzeba ukarać, aby wiedziało, że inni nie będą ich tolerować.

Należy jednak przede wszystkim uważać, aby z karą nie przesadzać. Nawet kara może być sposobem na edukację i nauczenie zasad społecznych lub na złe wychowanie malucha. Trzeba więc zastanowić się przed podjęciem decyzji.

Najważniejsze, aby być konsekwentnym i jasno wytyczać granice między dobrym a złym zachowaniem. Jeśli nie chcemy, aby dziecko przeklinało, nie śmiejmy się, kiedy nasz 4 letni brzdąc użyje słów na „k” lub „p”. To może być z początku urocze w ustach dziecka, ale gdy niedługo potem zaczniemy za to na niego krzyczeć, będzie ono zmieszane. Jak coś może być jednego dnia dobre, a drugiego złe. Konsekwencja i rozmowa z dzieckiem może zdziałać cuda i stać się metodą zapobiegania większości problemów.

Należy też być przykładem, aby uczyć przez własne zachowanie oraz poświęcać dziecku uwagę nie tylko wtedy, kiedy jest niegrzeczny. Unikniemy wtedy złego zachowania u malucha, mające na celu zwrócenie naszej uwagi.

W końcu jednak ukarać będzie trzeba. Co wtedy?

Najczęstszą karą stosowaną jeszcze piętnaście lat temu było lanie- pasem lub ręką czyli karę fizyczną. Należy jednak w tym przypadku być ostrożnym. Najwięcej uczy się dziecko przez naśladowanie, a dużo mniej oddziałują na niego słowa, które wypowiadają rodzice. Jeśli więc rodzice biją dziecko, osobę mniejszą i słabszą od siebie, dziecko może uznać, że bicie mniejszych i słabszych jest dobre.

W każdej sytuacji, a zwłaszcza w momencie karania, należy być cierpliwym. Strach zniszczy więź między dzieckiem a rodzicami. Należy dziecku wytłumaczyć za co otrzymuje kare, aby mogło wyciągnąć wnioski i wiedziało, że nie jest to niesprawiedliwość.

Metod na karanie jest kilka. Wiele stron, jak choćby blog parentingowy Ladygugu, podają różne sposoby na odpowiednie upomnienie i ukaranie dziecka bez szkody dla niego. Jednym z lepszych sposobów na odpowiedź na niegrzeczne zachowanie jest oderwanie niegrzecznego malucha od reszty. Jest to skuteczna metoda w przedszkolu, gdzie dziecko zostaje odesłane do innej grupy oraz w domu, kiedy sadzamy do w innym pokoju. Kiedy umieszczamy dziecko w pustym pokoju z dala od innych pozbawiamy go jednocześnie uwagi. Metoda ta wymaga konsekwencji, ponieważ dziecko z pewnością nas nie posłucha i nie zostanie na miejscu, ale musimy sprawiać, aby na nie wracało. Jeśli zaprzestaniemy odsyłania dziecko, niczego się ono nie nauczy i błędne zachowanie będzie się powtarzać.

Odosobnienie pozwala dziecku przemyśleć swoje zachowanie. Przed zostawieniem go, mówimy mu jasno i wyraźnie za co dostał karę. Kiedy wracamy do niego po określonym z góry czasie, czekamy aż nas przeprosi i wtedy możemy je przytulić. Dziecko musi wiedzieć, że kochamy je, nawet jeśli zachowało się źle.

Najważniejsze, aby w czasie karania wyzbyć się przemocy słownej i fizycznej.