• Dlaczego warto dawać dzieciom komiksy?

Dlaczego warto dawać dzieciom komiksy?

2016-09-01 \\ Rodzina \\

Istnieje wiele powodów ku temu, aby kupować i wypożyczać małolatom komiksy. Jeśli w dzieciństwie sami ich nie czytaliśmy, możemy mieć wątpliwości, czy to aby nie podrzędna lektura, wypaczająca postawę czytelniczą.

Nic z tych rzeczy! Większość komiksów to dzieła na najwyższym poziomie, o licznych walorach dydaktyczno-poznawczych. No i estetycznych.

Komiksy rozwijają językowo i mają walor edukacyjny

Bo komiksów nie pisze i nie wydaje byle kto. Dla przykładu, nad poprawnością językową w popularnej serii komiksów o Kaczorze Donaldzie czuwa sam profesor Jerzy Bralczyk. Idąc dalej, jednym z najbardziej znanych i cenionych polskich artystów komiksowych jest Tomasz Samojlik, na co dzień doktor nauk przyrodniczych i pracownik Instytutu Biologii Ssaków PAN. W swoich komiksach (np. o ryjówce Dobrzyku) edukuje na temat ekologii i przyrody w sposób przystępny i z humorem. Mamy też komiks Ewy Karskiej i Sławomira Kiełbusa „Porwani na Biosa”, o czwórce przyjaciół, którzy uczą się żyć ekologicznie.

Kształtują postawę czytelniczą u dzieci niechętnych

Małe dzieci lubią, kiedy czyta im się na głos, na przykład do snu. Z ciekawości same również sięgają po książki. Ale to forma, która może im się wydać zbyt trudna, mogą się zniechęcić i porzucić pomysł wgłębiania się w świat literackich opowieści. Czytanie książki w młodym wieku wymaga niezwykłej cierpliwości i skupienia. Niektóre dzieci nie przejawiają zainteresowania tą formą spędzania czasu. Ale komiksy mogą rozmiłować je w czytaniu. Są atrakcyjniejsze ze względu na ilustracje i pochłania się je w tempie wprost błyskawicznym. To wręcz niemożliwe, aby dziecko zafascynowane komiksami, po pewnym czasie w sposób naturalny nie sięgnęło po książkę.

Uczą sztuki opowiadania

Treść w komiksach jest bardziej skondensowana niż w książkach. Dokładnie widać w niej sekwencyjność. Dzięki temu uczą wnioskowania przyczynowo-skutkowego i pozwalają przewidywać wydarzenia. Dzięki lakoniczności przyzwyczajają do zwięzłego formułowania wypowiedzi. Narracja wizualna pomaga uchwycić sedno opowieści i ją zrozumieć, nawet gdy komiks jest całkiem pokaźnych rozmiarów i przedstawia rozbudowaną historię.

Pomagają budować więzi wśród rówieśników

Największym pochłaniaczem czasu są obecnie komputery. Dzieciaki buszują w Internecie i grają w gry komputerowe, siedząc całym dniami samotnie w pokoju i gapiąc się w ekran monitora. Korzystanie z komputera to aktywność, którą rodzice powinni reglamentować dziecku, jeśli widzą, że za bardzo się w nią angażuje. Dzieciaki chętniej oderwą się laptopów i gier, o ile zaproponujemy im ciekawą alternatywę. Na przykład komiks. Komiks w formie drukowanej, oprócz tego że jest ciekawy, ma też pewną szczególną właściwość – buduje więzi wśród rówieśników. Czytanie komiksów to bodziec do spotkań, wymieniania się poszczególnymi egzemplarzami, wspólnego czytania i dyskutowania na przerwach w szkole.

Rozwijają wyobraźnię i pomagają oswoić trudne tematy

Ikoniczny charakter komiksów umożliwia przedstawienie odbiorcom pewnych tematów w sposób bardziej zrozumiały. Co wcale nie oznacza, że ważne kwestie są w nich upraszczane i bagatelizowane. Same słowa nie zawsze wystarczą, aby oswoić dziecko z takimi tematami, jak śmierć bliskiej osoby czy rozwód rodziców. Mogą co prawda oddawać ich sedno, ale w zależności od wieku dziecka, niekoniecznie są tak skuteczne, jakbyśmy chcieli. Tymczasem obraz może naprawdę wiele. Okazuje się, że dzięki komiksowi na dziecięcą perspektywę można przełożyć nawet historię upadku komunizmu (dokonali tego Michał Rzecznik i Przemysław Surma w komiksie „88/89”).

Kształtują hobby na lata

Podobno ten, kto nie czytał komiksów w dzieciństwie, może mieć trudniejszy odbiór, sięgając po nie w dorosłym życiu. Za to ci wszyscy, którzy pochłaniali komiksy od młodych lat, będą to robili prawdopodobnie przez całe życie. Czytanie komiksów to hobby, które już z nami pozostaje. Tak samo jak czytanie książek. I co najważniejsze – jak już wiemy, jedno nie wyklucza drugiego.

 

Elżbieta Gwóźdź