• Dobry plecak na kółkach to zdrowe plecy Twojego małego ucznia

Dobry plecak na kółkach to zdrowe plecy Twojego małego ucznia

2016-12-08 \\ Uczeń \\

Plecaki na kółkach to nic innego jaki plecaki z zamontowanymi kółkami umożliwiającymi ich ciągnięcie. Są powszechnie uważane za wygodne i dość eleganckie. Zyskują coraz bardziej na popularności, choć do niedawna rozwiązanie tego typu było zarezerwowane tylko dla toreb podróżnych.

Dzięki kółkom i wygodnej rączce taki plecak z powodzeniem może zastąpić torbę podróżną. To także doskonałe rozwiązanie dla dzieci w wieku szkolnym. Plecaki na kółkach można bowiem za sobą wygodnie ciągnąć, a gdy zachodzi taka konieczność, wyjąć szelki i założyć na plecy w tradycyjny sposób.

 

Czy plecaki na kółkach są zdrowsze niż te klasyczne?

Plecak na kółkach przede wszystkim odciąża plecy. To ważne zwłaszcza w przypadku dzieci, które niejednokrotnie plecaki czy tornistry noszą tylko na jednym ramieniu, co prowadzić może nawet do asymetrii mięśniowej. Na temat plecaków na kółkach wypowiedzieli się także specjaliści w dziedzinie pediatrii. Zalecają oni ich stosowanie, zwłaszcza jeśli ciężar plecaka przekracza 10% masy ucznia. To wówczas zdecydowanie najlepsze rozwiązanie. Kiedy trzeba pokonać przeszkodę w postaci schodów, można złożyć rączkę plecaka i założyć go na plecy jak każdy normalny model. Trzeba się jedynie upewnić, czy rączka nie wciska się zbyt mocno w plecy. Noszenie przez dzieci zbyt dużych ciężarów ma niekorzystny wpływ na ich zdrowie. Prowadzić może do problemów z kręgosłupem czy płaskostopia. Pusty plecak nie powinien ważyć więcej niż 1,5kg.

 

Dla kogo przeznaczone są plecaki na kółkach?

Plecaki na kółkach przeznaczone są w zasadzie dla wszystkich. Wybór na rynku jest w tym zakresie coraz większy. Doskonale sprawdzają się jako plecaki szkolne, zarówno dla dziewczynek, jak i dla chłopców. Są one dobrym pomysłem dla dzieci w różnym wieku. Plecaki na kółkach są szczególnie trafionym pomysłem, jeśli droga do szkoły jest dość długa i trzeba ją pokonać pieszo. Są dla dzieci dużym ułatwieniem, zwłaszcza jeśli ciężar plecaka jest za duży w stosunku do masy ich ciała.

 

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu plecaka na kółkach?

Najważniejszym elementem są oczywiście kółka. Znaczenie ma przede wszystkim materiał, z którego zostały wykonane. Musi on być wytrzymały i odporny. Najlepiej postawić na modele z kółkami z materiałów kauczukopodobnych lub gumowych. Nie sprawdzą się raczej kółka plastikowe. Kolejną kwestią jest ich wielkość, rozstaw (im szerszy, tym lepsza stabilizacja podczas jazdy) oraz sposób mocowania. Kółka z łożyskami są np. znacznie cichsze i łatwiejsze w konserwacji i utrzymaniu. Ważnym elementem plecaka jest też ochraniacz, który osłania plecak w momencie, gdy nakładany jest na plecy. Dzięki czemu ubrania się nie brudzą.

Kolejnym ważnym elementem plecaka na kółkach jest rodzaj zamontowanej w nim rączki. Najlepsze i najwygodniejsze są te wysuwane, teleskopowe z możliwością regulacji długości. Długość ma znaczenie, gdyż w przeciwnym wypadku dziecko będzie się wykrzywiać, ciągnąć za sobą plecak ze zbyt krótkim lub za długim uchwytem. Natomiast w momencie zakładania plecaka na plecy rączka nie może uwierać pod żadnym pozorem w plecy. Tył plecaka musi być więc odpowiednio wyprofilowany i usztywniony. Dobrze jest sprawdzić również mechanizm wysuwania i chowania rączki. Najlepiej jeśli nie zacina się i jest prosty w użyciu. 

Dobrej klasy plecak jest także usztywniony od spodu i wykonany z wytrzymałych materiałów. Powinny być one odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć. Dodatkowe nóżki to z kolei gwarancja stabilizacji, dzięki czemu plecak się nie przewraca. Dodatkowo w sprzedaży dostępne są plecaki z szelkami i bez szelek. Modele bez szelek przeznaczone są jedynie do ciągnięcia po ziemi, te z szelkami można natomiast w razie potrzeby założyć na plecy jak klasyczny plecak. Dla dzieci w wieku szkolnym lepszym rozwiązaniem wydają się być plecaki na kółkach z szelkami, które zawsze można włożyć na plecy, np. na szkolnym korytarzu.