• Ważenie noworodków – podstawowe zasady

Ważenie noworodków – podstawowe zasady

2017-03-31 \\ Niemowlę \\

Ważeniu niemowląt wciąż towarzyszy wiele mitów sprzed kilkudziesięciu lat. Powielanie przedawnionych pogłosek może powodować niepotrzebny stres – matki zaczynają się denerwować, gdy nieustannie słyszą od pielęgniarek, że ich dzieci nie przybierają na wadze tak szybko, jak rówieśnicy.

Fakty i mity o ważeniu noworodków

Noworodki należy ważyć codziennie – FAŁSZ

Nie od dziś wiadomo, że noworodki rozwijają się skokowo. Oznacza to, że jednego dnia ich waga może nie drgnąć, a już trzy dni później znacząco wzrośnie. Z tego powodu ważenie noworodka codziennie jest po prostu bez sensu i może przysporzyć niepotrzebnego stresu młodej mamie – dziecko różnie zachowuje się w trakcie kolejnych dni. W poniedziałek mogło być ważone przed opróżnieniem pęcherza i po jedzeniu, a we wtorek z suchym pampersem i przed wypiciem mleka, co sprawi, że jego waga będzie różna. W ciągu całego pierwszego półrocza życia ważenie dziecka raz w miesiącu jest wystarczające w przypadku dzieci, które rozwijają się prawidłowo. Jeśli waga dziecka wyjątkowo nie chce drgnąć lub maluch ma duże ubytki w masie, zaleca się ważyć noworodka raz w tygodniu.

 

Noworodki należy ważyć po jedzeniu, żeby zobaczyć, ile dziecko zjadło – FAŁSZ

Taki sposób kontrolowania ilości wypitego mleka nie jest miarodajny. Dlaczego? Dziecko nie wypija za każdym razem takiej samej ilości mleka. Raz może wypić dużo, żeby się najeść, innym razem szuka po prostu bliskości i pierś matki traktuje jako okazję do przytulenia, a nie do najedzenia się. Z tego względu nie można oceniać jednorazowego spożycia mleka jako ogólnego wyznacznika.

Jeśli istnieje podejrzenie, że matka nie ma wystarczającej ilości mleka, by w pełni zaspokoić potrzeby dziecka, zaleca się użycie wagi SECA 834 klasa IIII niemowlęca, która ma opcję BMIF, pozwalającą na dokładne określenie ilości wypitego mleka. Dzięki temu lekarz będzie mógł zadecydować, czy do karmienia piersią należy dołączyć również mleko modyfikowane.

 

Należy zawsze używać tej samej wagi - PRAWDA

Różne wagi mogą mieć różne wartości. Ważenie dziecka na kilku sprzętach może prowadzić do powstania znaczących rozbieżności. Ważenie na wagach medycznych, przeznaczonych dla noworodków i niemowląt, powinno być zawsze stosowane o tej samej porze, przed nakarmieniem dziecka. Używanie jednej wagi pomoże uniknąć ewentualnych błędów. Waga SECA 834 klasa IIII niemowlęca jest przeznaczona dla dzieci do 10 kilogramów. Przeciętny maluch waży w 12 miesiącu życia od 8 do 10 kilogramów, dlatego waga SECA może z powodzeniem towarzyszyć mu od urodzenia do pierwszego roku życia. Używanie stale tej samej wagi pozwoli lekarzowi stwierdzić, czy dziecko rośnie prawidłowo.

 

Rodzic może trzymać dziecko na rękach w trakcie badania, a wynik i tak będzie dokładny – FAŁSZ

Niektórzy stosują tę metodę, chcąc określić wagę dziecka starszego, ruchliwego, które nie chce się położyć w miejscu. Warto jednak pamiętać, że taka metoda nie jest na tyle dokładna, żeby można było stwierdzić ewentualne ubytki w wadze dziecka. W trakcie badania dziecko powinno leżeć nieruchomo na wadze. Utrzymanie dziecka przez dłuższy moment bez ruchu może być trudne, dlatego waga SECA 834 klasa IIII niemowlęca umożliwia zapisanie wyniku na dłużej, dzięki czemu rodzic może szybko zdjąć dziecko i je ubrać, a waga malucha nadal pozostanie zapisana na urządzeniu.

 

Dziecko powinno być ważone nago – PRAWDA

Standardowe wagi medyczne mogą nie posiadać opcji tarowania, czyli ważenia dziecka bez ubrania czy pieluchy. Wtedy zaleca się ważyć niemowlę nago lub w pustej pieluszce. Waga SECA 834 klasa IIII niemowlęca posiada opcję TARA włączaną automatycznie, dlatego dziecko można badać także w śpioszkach. To duże ułatwienie dla rodziców i pielęgniarek – dziecko nie będzie się denerwować i ruszać, dzięki czemu badanie będzie sprawniejsze i mniej stresujące dla wszystkich.

Niemowlęca waga SECA ma jeszcze jeden plus – starsze maluchy można ważyć na niej na stojąco. Jeśli kilkumiesięczny maluch nie chce leżeć, a potrafi już stać, z powodzeniem można skontrolować jego wagę w pozycji pionowej. Obowiązują tu jednak takie same zasady – dziecko także powinno być przed karmieniem, ważone zawsze na tej samej wadze, bez mokrej pieluszki.

 

Oprócz wagi ciała istotne jest także sprawdzanie obwodu głowy dziecka – PRAWDA

Wielkość głowy niemowlaka dużo mówi o jego ogólnym rozwoju. Zbyt duży obwód głowy często jest objawem występowania wodogłowia u dziecka. Warto sprawdzać na bieżąco głowę malucha i o wszelkich niepokojących zmianach natychmiast informować lekarza. Jednorazowa miarka do pomiaru obwodu głowy niemowląt SECA 211 umożliwia przeprowadzenie higienicznego badania obwodu głowy także w domu.

 

Waga urodzeniowa dziecka zawsze spada – PRAWDA

Bezpośrednio po porodzie dziecko jest zawsze cięższe niż np. dwie doby później. Dlaczego? Z bardzo prostego powodu – zaczyna pracować jego układ oddechowy i pokarmowy, co sprawia, że dziecko spala więcej kalorii. Przy regularnym karmieniu zdrowe dziecko szybko odrobi ubytki w masie. Dopiero spadek ciężaru o więcej niż 15-20% powinien zaniepokoić rodziców – w takim przypadku należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, ponieważ dziecko może być niedożywione, a to zaburza jego rozwój.

Uwaga! Jeśli dziecko jest zdrowe i nie wykazuje żadnych niepokojących objawów, ważenie go można ograniczyć do wizyt w gabinetach specjalistycznych. Jeśli jednak maluch jest wcześniakiem lub z różnych powodów trzeba stale kontrolować przyrost jego wagi, warto zainwestować w wagi medyczne. Są one najdokładniejsze i zawierają więcej funkcji niż standardowa waga, m.in. wspomnianą już funkcję BMIF (określenie ilości spożytego mleka) i HOLD (dłuższy zapis wagi dziecka niż na standardowej wadze).