• Twoje dziecko uwielbia słodycze? Dowiedz się, jak mu pomóc

Twoje dziecko uwielbia słodycze? Dowiedz się, jak mu pomóc

2017-04-11 \\ Przedszkolak \\

Zajadanie się słodyczami to nawyk, który naprawdę trudno jest zwalczyć. Niektórzy dorośli nie zdają sobie nawet sprawy z tego, jak dużo łakoci sami spożywają w ciągu dnia, nie zwracając na to najmniejszej uwagi.

Sytuacja ma się jeszcze gorzej, gdy mówimy o dzieciach – często w tajemnicy przed rodzicami zajadają się one smakołykami, o których ci nic nie wiedzą.

Spożywanie nadmiernych ilości cukru, zwłaszcza przez dzieci, bez dwóch zdań nie prowadzi do niczego dobrego. Przeczytaj, co możesz zrobić, aby pomóc swojemu dziecku i uchronić je przed zgubnymi skutkami łakomstwa.

 

Zapisuj, co je maluch

Pierwszym krokiem ku zahamowaniu słodyczowego nałogu jest dokładne sprawdzenie tego, co spożywa dziecko. Może cię zdziwić, jak dużo cukru zawierają niepozorne produkty spożywcze, takie jak płatki śniadaniowe, keczup czy nawet chleb. Dokładając do tego słodkie przekąski, mamy już całkiem pokaźną bombę węglowodanową. Czytaj opakowania, zapisuj na kartce, ile cukru spożywa syn lub córka. Dzięki temu będziesz dokładnie wiedzieć, w czym tak naprawdę tkwi problem i co należy ograniczyć w pierwszej kolejności.

 

Co nagle to po diable :)

Powiedzmy sobie szczerze: cukier jest substancją, od której wielu dorosłych, a tym bardziej dzieci jest uzależnionych. Nasze organizmy szybko przyzwyczajają się do zastrzyku energii, jaką daje spożycie czegoś słodkiego. Doświadczamy wzrostów i spadków poziomu cukru w ciągu dnia. Gdy cukru jest mało, pragniemy go bardziej, a im więcej go jemy, tym większą odczuwamy później potrzebę zaopatrywania organizmu w ten składnik, gdy energia już się wyczerpuje. Jest to błędne koło, z którego trudno jest się wydobyć, a już na pewno nie powinno się tego robić z dnia na dzień. Jeżeli całkowicie wyeliminujesz cukier z diety dziecka, maluch może doświadczyć bardzo nieprzyjemnych symptomów, takich jak:

  •     bezsenność,
  •     bóle głowy,
  •     przemęczenie,
  •     problemy żołądkowe.

 

Z takimi objawami dziecko będzie drażliwe i będzie zachowywać się w taki sposób, który sprawi, że możesz się poddać w walce o lepsze zdrowie malucha w imię swojego świętego spokoju.

Zamiast wyrzucać z dnia na dzień wszystko, co nasz najmłodszy tak uwielbia, wprowadzaj zmiany w sposób stopniowy i postaraj się znaleźć zdrowsze zamienniki niezdrowych produktów, które właśnie eliminujesz (jest ich naprawdę sporo – wystarczy się rozejrzeć w sklepie). Do takich substytutów należą m.in.: chleb bez dodatku cukru, pomidor zamiast keczupu, woda gazowana zamiast coca coli czy też nowości rynkowe takie jak stewia (więcej o stewii: https://naturalnemetody.pl/stewia/).

 

Obserwuj zmiany

Gdy twoje dziecko będzie spożywało coraz mniej cukru, zobaczysz zmiany w jego zachowaniu i zdrowiu. Często nawet i dzieci zauważają, że mają więcej energii, lepiej panują nad swoimi emocjami i potrafią skupić się na określonym zadaniu dłużej niż dotychczas.

Obserwowanie tego typu zmian daje naprawdę dużo motywacji, aby w dalszym ciągu pomagać dziecku wyjść z uzależnienia od słodyczy.

Z naszego doświadczenia wynika, że najmłodsi bardzo niechętnie podchodzą do takich zmian w diecie. Z pomocą przychodzi rozmowa, można obiecać dziecku nagrodę, na przykład wymarzoną zabawkę w zamian za wytrwałość i współpracę. Prawda jest taka, że każda z nas ma na swojego malucha jakiegoś rodzaju “asa w rękawie”, którego można wykorzystać w tej sytuacji. Twoja pociecha z pewnością jeszcze ci kiedyś podziękuje za taką ingerencję.