• Ergonomiczne biurko dla nastolatka

Ergonomiczne biurko dla nastolatka

2017-04-24 \\ Nastolatek \\

Wady postawy u nastolatków nie biorą się tylko z przybierania niewłaściwej pozycji przy siedzeniu. Są one nierzadko nieuchronnym następstwem użytkowania niewłaściwych mebli, np. niedostosowanego do wzrostu użytkownika biurka.

Pokaźna liczba młodych osób przed 20 rokiem życia spędza przy biurku minimum kilkadziesiąt minut w ciągu doby. Od kiedy każdy posiada prywatny komputer, wykorzystywany do celów rozrywkowych i edukacyjnych, czas ten stale się zwiększa. Dawniejsze biurka, będące integralną częścią tzw. meblościanek, na pewno nie nadają się pod komputery stacjonarne, a często i pod laptopem nie spełniają pokładanych w nich oczekiwań.

Zmiany w naszych codziennych przyzwyczajeniach wymogły na producentach mebli innowacje, które wcześniej wydawały się nie do pomyślenia. Wewnątrz biurek komputerowych umieszczono inteligentne systemy do zarządzania okablowaniem o różnorodnej średnicy. Pulpity takich konstrukcji stały się odczuwalnie szersze, średnia szerokość mebli tego typu wzrosła w poprzedniej dekadzie o kilkanaście centymetrów. Skąd taki kierunek ewolucji? Zmiana ta podyktowana jest specyfikacją zaawansowanych komputerów do gier – przekazują one obraz symultanicznie za pomocą kilku wyświetlaczy. W przypadku nastolatka ma to jeszcze jedno ukryte znaczenie: obok komputera zmieszczą się bez problemu szkolne podręczniki. Blat progresywnych biurek komputerowych zazwyczaj jest cieńszy, aby zmaksymalizować przestrzeń i nie zmuszać użytkownika do ciągłego obijania kolan o jego spodnią powierzchnię. Ich projektanci minimalizują również liczbę szuflad, ponieważ obecnie większość dokumentacji przechowywana jest formie elektronicznej na dysku twardym. Tym samym nie ma potrzeby dołączania do biurka elementów, w których można by przechowywać dokumenty.

Aby biurko komputerowe mogło w pełni ujawnić swoje ergonomiczne zalety, jego pulpit musi zostać ustawiony na odpowiedniej wysokości. Odpowniedniej, czyli takiej, która będzie optymalna dla konkretnego użytkownika. Z tego powodu podpory powinny zawierać patent, który umożliwi nam regulację wysokości pulpitu. Jako że komputery nie są tanie, biurka, na których są ustawiane, powinny być stabilne. W przypadku nastoletnich właścicieli, którzy poddają meble naprawdę ciężkim próbom, jest to jeszcze ważniejsze.

Wybierając biurko dla nastolatka, należy skupiać się na innowacyjnych konstrukcjach, których ergonomiczne parametry zostały potwierdzone stosownymi badaniami. Wygląd mebla powinien być traktowany jako cecha drugorzędna, lecz nie można go całkiem bagatelizować, ponieważ nastolatkowie przywiązują dużą wagę do estetyki pomieszczeń mieszkalnych.