• Nauka poza szkołą – jak zachęcić dziecko do zdobywania wiedzy w wolnym czasie?

Nauka poza szkołą – jak zachęcić dziecko do zdobywania wiedzy w wolnym czasie?

2017-06-23 \\ Uczeń \\

Twoja pociecha kręci nosem, kiedy podsuwasz jej książki? Woli spędzać czas przy komputerze albo przed telewizorem? Poniżej zdradzamy kilka nieocenionych sposobów na zainteresowanie dziecka nauką w czasie wolnym.

Nagradzaj

Najskuteczniejszym sposobem na zachęcenie dziecka do nauki jest nagradzanie go za pozytywne osiągnięcia na tym polu. Oczywiście nie każdego rodzica stać na kupowanie swojej latorośli drogich upominków w zamian za uzyskiwanie dobrych ocen w szkole. Ale nagradzać można na wiele sposobów. Nagroda powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb i predyspozycji twojej pociechy – w przeciwnym razie może okazać się nieskuteczna.


Siła nawyku

Jeden ze znakomitych amerykańskich autorów napisał, że „najpierw my kształtujemy nasze nawyki, a później to one kształtują nas”. Dlatego warto już od najwcześniejszych lat wyrabiać w dziecku korzystne dla niego przyzwyczajenia, które na pewno zaowocują wymiernymi efektami na niwie nauki. Niech twoja latorośl oswoi się z widokiem książek i odrabia lekcje zawsze o tej samej porze. Mózg pracuje o wiele wydajniej, jeśli określone miejsce czy też pora dnia kojarzy mu się jednoznacznie z pracą umysłową.


Internetowe platformy edukacyjne

W dobie internetu i multimediów edukacja wcale nie musi być nudna. Uczniowie szkoły podstawowej najczęściej reagują alergicznie na suchy, pozbawiony ilustracji blok tekstu, z jakim mają do czynienia w podręcznikach i przeróżnych kompendiach wiedzy. Poza tym tradycyjnym pomocom naukowym brakuje pewnej bardzo ważnej zalety, szczególnie pożądanej zwłaszcza przez najmłodszych: interaktywności.

Niejako w odpowiedzi na potrzeby najmłodszych adeptów nauki na przestrzeni ostatnich kilku lat powstało w sieci wiele miejsc, w których mogą oni poszerzać swoje horyzonty w sposób przyjemny i zarazem efektywny. Mamy tu na myśli w szczególności różnego rodzaju platformy edukacyjne, takie jak chociażby Squla (https://www.squla.pl/). Co mają one do zaoferowania? Wspomniana platforma, która z powodzeniem może nam posłużyć jako reprezentatywny przykład, zawiera bez mała 40 000 zadań, quizów, filmów, misji i gier o różnym stopniu trudności, dzięki którym twoje dziecko zdobędzie i utrwali nabytą już wiedzę z zakresu wszystkich przedmiotów obowiązujących w szkole podstawowej: matematyki, języka polskiego, przyrody, historii, plastyki, muzyki i innych. W ofercie Squli mieszczą się również pomoce do nauki języka angielskiego.

Nic tak nie sprzyja procesowi uczenia się jak pozytywne emocje z nim związane – jest to obiegowy truizm wśród pedagogów i psychologów. Dlaczego więc nie ułatwić swojemu dziecku edukacji, skoro dysponujemy obecnie tak wieloma udogodnieniami? Platformy edukacyjne tego rodzaju łączą przyjemne z pożytecznym, pełnią jednocześnie dwie funkcje: kształcącą oraz ludyczną. Zapewniają najmłodszym nie tylko doskonałą zabawę, ale i sukcesywny rozwój. Są dowodem na to, że internet i kolorowe multimedia nie muszą być synonimem miałkiej i pasywnej rozrywki.


Przy odpowiednim podejściu i zachęcie można łatwo i skutecznie skłonić swoją pociechę do zdobywania wiedzy w czasie wolnym. Nigdy nie należy się zrażać pierwszymi niepowodzeniami, nawet jeśli ustawicznie się one powtarzają. Kluczowa jest tutaj cierpliwość i konsekwencja. Z biegiem czasu dziecko samo zacznie łaknąć wiedzy, wykształci się w nim również przekonanie, że w dzisiejszym świecie jest ona kluczem do sukcesu. Wówczas nie będzie już trzeba stosować żadnych forteli, aby je zaciągnąć do biurka.

Tagi: