• Kiedy pojawia się instynkt macierzyński?

Kiedy pojawia się instynkt macierzyński?

2017-08-19 \\ Rodzina \\

Instynkt macierzyński to pojęcie, którego się zdecydowanie nadużywa. W poniższym artykule wyjaśniamy, czym instynkt macierzyński jest, jakie ma podłoże i kiedy tak naprawdę się objawia.

Instynkt macierzyński przed narodzinami czy po narodzinach

Instynkt macierzyński okazuje się dość problematycznym zagadnieniem. Jak na razie nie doczekało i raczej nie tak prędko doczeka się wyjaśnienia. Instynktem macierzyńskim nazywa się, najprościej rzecz ujmując, więź matki z dzieckiem. Otwarte pozostaje jednak pytanie: kiedy instynkt macierzyński się pojawia? Jedni twierdzą, że już przed narodzinami, a nawet przed poczęciem dziecka. Drudzy, że dopiero po narodzinach. Kto ma rację?

Prawda jest taka, że instynkt macierzyński aktywizuje się tuż po narodzinach. Dlaczego? O tym poniżej.

 

Instynkt macierzyński jako więź matki i dziecka

Dziecko zawsze zdobędzie serce matki, ojca, babci, dziadka czy innych bliskich osób. Niemniej żadna, nawet najbardziej zażyła więź nie może się równać z relacją, jaka łączy matkę z dzieckiem. W końcu to matka nosi je pod sercem, a potem wydaje na świat. A gdy już urodzi, to nakarmi, otoczy opieką i będzie towarzyszyć w najważniejszych momentach życia.

Więcej o instynkcie macierzyńskim dowiesz się tutaj.

 

Instynkt macierzyński to sprawa oksytocyny

Instynkt macierzyński to tak naprawdę nic innego jak wielka radość. Radość ta pojawia się wskutek wydzielania przez gruczoły oksytocyny. Jest to hormon, który wydziela się w wielkich ilościach, gdy matka po wydaniu dziecka na świat bierze je w ramiona. To właśnie dlatego pielęgniarki po porodzie kładą syna lub córkę na piersi matki; nie robią tego jedynie w wypadku, gdy dziecko jest przeznaczone do adopcji. Tak więc oksytocyna rzutuje na emocjonalny związek między matką a dzieckiem. Ale hormon ten nie wydziela się jedynie u matki, lecz również u dziecka, co pozwala obojgu wzajemnie się na siebie otworzyć. Oksytocyna działa na tyle intensywnie, że z przyjścia dziecka na świat cieszą się zarówno te matki, które oczekiwały porodu z radością, jak też te, które do tej pory ją powściągały.

 

Instynkt macierzyński niczym orgazm

Można pokusić się o stwierdzenie, że instynkt macierzyński to potężny orgazm. Ta sama bowiem oksytocyna, którą wyzwala instynkt macierzyński, wydziela się również w czasie orgazmu. Dlatego instynkt macierzyński nazywa się niekiedy przedłużonym orgazmem. Pozostaje jedynie żałować, że tak wielka dawka oksytocyny utrzymuje się u matki i dziecka przez moment, bo choć więź między nimi pozostanie na zawsze, to jednak przed nimi ciężki proces nauczania i wychowania, w czasie którego czeka ich wiele batalii – pomimo wzajemnej miłości.