• Kiedy posłać dziecko do żłobka?

Kiedy posłać dziecko do żłobka?

2017-08-24 \\ Niemowlę \\

Znaczna większość rodziców jest zgodna co do tego, że dziecko uczęszczać do żłobka powinno. Tak wiele korzyści daje maluchowi kontakt z rówieśnikami, że nie warto go pozbawiać możliwości chodzenia do żłobka. Ale kiedy maluch powinien zacząć tam chodzić?

Co brać pod uwagę przy podejmowaniu decyzji?

Warto na wstępie sprecyzować, dla jakich dzieci przeznaczone są żłobki. Otóż posłać do żłobka można już czteromiesięcznego niemowlaka. Kiedy osiągnie on wiek 3 lat, zostanie przeniesiony do przedszkola.

Przy podejmowaniu decyzji o posłaniu dziecka do żłobka kluczowa powinna być jednak kwestia Waszej - Twojej i malucha - gotowości na rozstanie. Jedno dziecko będzie bowiem gotowe już w 4. miesiącu, a inne - dopiero w  12. lub 18. Jeśli nie ma konieczności, byś wróciła do pracy - zostań z maluchem w domu do momentu, w którym będziesz absolutnie pewna, że dobrze zniesie on rozłąkę.

Jeśli Twój czteromiesięczny maluszek zostaje często z dziadkami, ciociami lub opiekunką i nie robi z tego powodu tragedii - spróbuj posłać go do dobrego żłobka. Jest duże prawdopodobieństwo, że szybko się w nim zaaklimatyzuje i codziennie rano będzie wstawał z uśmiechem.

Ale jeśli rozstanie z Tobą jest dla dziecka udręką i wiąże się z płaczem do momentu Twojego powrotu - wstrzymaj się z decyzją. I nie martw się na zapas - dzieci zmieniają się bardzo szybko. To, że maluch nie jest gotowy dziś, nie znaczy, że nie będzie za miesiąc.

 

Karmienie piersią

Dzieci karmione piersią także mogą chodzić do żłobka. I nie musisz wcale zamieniać karmienia piersią na karmienie mlekiem modyfikowanym. Wystarczy, że nakarmisz malucha rano, a do żłobka zaniesiesz swoje odciągnięte mleko. Jego smak i ciepło będą stanowiły dla dziecka pewne pocieszenie, kiedy będziesz daleko. A na przytulanie i pieszczoty będziecie mieli cały wieczór.

Jeśli chcesz utrzymać laktację, pamiętaj, by do końca 6. miesiąca życia dziecka regularnie odciągać pokarm laktatorem w czasie, gdy jest ono w żłobku. Po tym czasie laktacja ureguluje się, a rzadsze przystawianie dziecka do piersi nie zaszkodzi jej.

 

Jak pomóc maluchowi oswoić się z rozłąką?

Warto dać maluszkowi do żłobka pieluszkę lub przytulankę, które pachną Tobą. To pomoże mu poczuć się bezpieczniej w obcym dla niego miejscu.

Obudźcie się wcześniej - pobaw się z dzieckiem chwilę i poprzytulaj je, to naładuje jego emocjonalne “baterie” i pozwoli pozytywnie rozpocząć dzień.

I nigdy nie przedłużaj pożegnania - oddaj dziecko opiekunce w żłobku, pocałuj je i wyjdź. To nie pozwoli zbytnio mu się rozżalić.

Pobyt w żłobku może być dla dziecka wspaniałym doświadczeniem, jeśli wybierzesz odpowiedni moment i wiesz, jak ułatwić maluchowi rozstanie.