• Pieluchy czy nocnik – co wybrać dla dziecka?

Pieluchy czy nocnik – co wybrać dla dziecka?

2017-09-26 \\ Niemowlę \\

Z fizjologicznego punktu widzenia nasze życie to najpierw pieluchy, następnie nocnik, aż wreszcie muszla w toalecie. Aby jednak zrobić postępy, trzeba uczynić pierwszy krok i przesiąść się z pieluch na nocnik, a wbrew pozorom to wcale nie takie proste.

Jedne matki sadzają dzieci na nocnik zaraz po tym, gdy opanują one umiejętność siedzenia. Inne z kolei owijają dzieci pieluchami na długie lata. Co jest słuszniejsze?

Malucha można sadzać na nocnik, odkąd tylko nauczy się on siadać. Okaże się to dla niego naprawdę fantastycznym ćwiczeniem. Tylko ćwiczeniem, bo nie zrobi on siusiu na nocniku. Przynajmniej nie celowo, co najwyżej przypadkiem. Wszystko przez to, że dopóki bobas fizjologicznie nie dorośnie do zasiadania na nocniku, dopóty ten nocnik pozostanie suchy. Sadzenie go na siłę, choćby pełne dramatyzmu, niczego w tym wypadku nie zmieni. Kobiety muszą sadzać swoje pociechy na nocnik mniej więcej w trzecim roku życia dziecka. Na tym etapie syn lub córka mogą zaczynać zapoznawać się z nocnikiem.

Umiejętność siadania na nocniku nie jest jednak równoznaczna z zarzuceniem pieluch. Dopiero kilka dni i nocy po nabyciu tej umiejętności, o ile pieluchy nie będą już potrzebne, można pozostawić dziecku swobodę. Finalnie nie żegnamy się jednak z nimi tak szybko - to nastąpi dopiero w trzecim, a nawet czwartym roku życia. Przejście z nocnika do toalety dokonuje się z kolei w piątym lub w szóstym roku życia.

Nie należy dawać posłuchu fałszywym informacjom, zgodnie z którym dziecko należy oswajać z nocnikiem dopiero w trzecim roku życia. Można to robić już wcześniej, odkąd tylko opanuje ono siadanie. Skąd więc biorą się takie wprowadzające w błąd zalecenia? Otóż pozostają one na usługach przemysłu pieluchowego, któremu taka dezinformacja jest na rękę.

Warto więc zacząć uczyć dziecka załatwiania swoich potrzeb w nocniku w momencie, kiedy nauczy się ono siadać. Jednak nie róbmy tego na siłę, przyzwyczajajmy malucha powoli. Początkowo nocnik może pełnić rolę zabawki, a dopiero potem być używany we właściwym celu.

Warto pamiętać o tym, że jedne dzieci przyzwyczajają się do nocnika od razu, drugie z czasem, a jeszcze inne nie będzie za nim przepadało w ogóle, nie można zatem oczekiwać natychmiastowych efektów. Dlatego, drogie matki, nie nalegajmy, nie denerwujmy się i nie zawstydzajmy swoich dzieci, porównując je np. do rówieśników, które do nocnika już się przyzwyczaiły.

Dowiedz się więcej o rozwoju dziecka w BabyBoom.