• Jak dbać o higienę jamy ustnej małego dziecka?

Jak dbać o higienę jamy ustnej małego dziecka?

2017-11-03 \\ Niemowlę \\

Prawidłowa higiena jamy ustnej u dziecka pozwala uniknąć większości poważniejszych problemów z dziąsłami i zębami. Warto przyzwyczajać latorośl do szczotkowania zębów już od pierwszych tygodni życia. Wystarczy zwykła szmatka, szczoteczka oraz pasta.

Choć wielu rodziców o tym zapomina - o higienę jamy ustnej dziecka powinniśmy dbać od pierwszych dni jego życia. Warto przyzwyczajać malucha do szczotkowania zębów po każdym posiłku, aby zapobiec powstaniu próchnicy oraz bolesnych aft czy pleśniawek.

 

Kiedy zacząć?

Od pierwszych dni życia dziecka! Warto już od pierwszych chwil przecierać dziąsła, by usuwać z nich resztki pokarmowe oraz drobnoustroje, pochodzące z wkładanych do buzi przedmiotów.

Zanim pojawią się pierwsze mleczne zęby, należy przecierać dziąsła gazikiem nasączonym wodą przegotowaną lub wyciągiem z rumianku. Należy robić to po każdym posiłku malucha.

 

Jak dbać o mleczaki?

Nawet przed pojawieniem się pierwszych mlecznych zębów można kupić dziecku szczoteczkę. Może to być nakładka na palec rodzica, szczoteczka-gryzaczek bądź zwykła, przeznaczona dla maluchów szczoteczka manualna. Musi ona posiadać wymagane atesty oraz niewielką, najlepiej powleczoną gumą głowicę z miękkim włosiem. 

Zanim wprowadzimy szczotkowanie dwa razy dziennie (a najlepiej po każdym posiłku), warto oswoić malucha ze szczoteczką i pozwolić mu się nią pobawić. Potem można myć zęby wspólnie, ucząc dziecko prawidłowych zachowań. Szczoteczkę należy wymieniać co 2-3 miesiące. Do ukończenia trzeciego roku życia (bądź do czasu, gdy maluch nauczy się dobrze odpluwać) należy unikać past z fluorem w składzie. Warto również zwracać uwagę na sugerowany przez producenta wiek.

Aby dziecko podczas mycia nie pomijało żadnych partii zębów, warto jest wprowadzić odpowiedni schemat. Można podzielić szczotkowanie na cztery części; u starszych dzieci pomogą w tym szczoteczki soniczne, które odliczają czas, jaki należy przeznaczyć na każdą z nich. Mleczaki myjemy od przodu przez powierzchnię żującą i kończymy z tyłu.

Pamiętaj, aby wprowadzać nawyk szczotkowania po każdym posiłku! Zwróć także uwagę na to, aby twój maluch nigdy nie zasypiał z butelką! To prosta droga do próchnicy zębów mlecznych.

 

Kiedy można zacząć korzystać ze szczoteczki elektrycznej?

Z elektrycznej szczoteczki do zębów dziecko może korzystać po ukończeniu trzeciego roku życia. Warunkiem jest, by dobrze opanowało posługiwanie się szczoteczką manualną, by nauczyło się odpowiedniej techniki szczotkowania. Badania dowodzą, że małym dzieciom łatwiej jest doczyścić uzębienie szczoteczką elektryczną, która wykonuje pracę za nie. O szczoteczkach elektrycznych dla dzieci dużo informacji znajdziemy na stronie http://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/odpowiednia-szczoteczka-elektryczna-dla-dzieci-jaka-wybrac/ Końcówkę szczoteczki elektrycznej należy wymieniać co trzy miesiące.

 

Kiedy dentysta?

Pierwsza wizyta u stomatologa powinna odbyć się, gdy u dziecka pojawi się pierwszy mleczny ząb. Jest to tzw. wizyta adaptacyjna - maluch oswaja się z dentystą, dźwiękami i zapachami charakterystycznymi dla gabinetu stomatologicznego. Pamiętaj, że próchnica na mleczakach rozwija się znacznie szybciej niż na zębach stałych - dlatego wizyty kontrolne powinny odbywać się co 3-6 miesięcy.

Dbanie o zdrowie zębów dziecka nie jest trudne! Warto poświęcić temu nieco uwagi, by nasza latorośl mogła w przyszłości cieszyć się zdrowymi i białymi zębami i wyrobiła w sobie dobre nawyki higieniczne.