• Chiński kalendarz płci, czyli jak zaplanować płeć dziecka?

Chiński kalendarz płci, czyli jak zaplanować płeć dziecka?

2017-11-24 \\ Ciąża i poród \\

Nadchodzi moment, gdy para decyduje się na dziecko. Jedni pragną bardziej syna, inni córki. W tym momencie nasuwa się jedno ważne pytanie – jak przewidzieć, kto się urodzi? Z pomocą przychodzi chiński kalendarz płci.

Geneza powstania

Chiński kalendarz płci swoją historią sięga ponad 700 lat wstecz. Twórca do dzisiaj jest nieznany, jednak przypuszcza się, że kalendarz należał do szlachcica chińskiego pochodzenia. Odkryła go grupa badaczy w starożytnym grobowcu niedaleko Pekinu. Został on stworzony przede wszystkim pod naciskiem zapotrzebowania na płeć męską w starożytnych czasach. Rodziny pragnące mieć dzieci wolały, aby narodził się chłopiec zamiast córki. Mężczyźni w tamtej epoce byli bardziej wartościowi i użyteczni. Rodzice wysyłali ich do pracy fizycznej.

Chiński kalendarz płci jest uznawany za jedną z najstarszych metod planowania płci dziecka. Istnieje również drugie zastosowanie kalendarza: kobiety, które już są w ciąży, mogą sprawdzić, kto się narodzi.

 

Jak z niego korzystać?

Używanie kalendarza wydaje się bardzo proste, ponieważ aby zweryfikować płeć dziecka, wystarczą dwie informacje – wiek matki w momencie rodzenia oraz miesiąc, w którym dziecko ma się narodzić. Ale w rzeczywistości sprawa się odrobinę komplikuje. Istnieją "pułapki", na które trzeba uważać. Wiek kobiety w chwili, kiedy będzie rodzić, trzeba obliczyć na bazie chińskiego kalendarza księżycowego. Kolejna sprawa to zwrócenie uwagi na fakt, że miesiące w kalendarzu chińskim różnią się liczbą dni. Ich miesiąc trwa 28 dni. Oczywiście istnieją przeróżne programy i symulatory, za pomocą których bezproblemowo można wyliczyć te dane.

 

Skuteczność

Aktualnie można się spotkać z różnymi opiniami na temat skuteczności chińskiego kalendarza płci. Chińskie źródła donoszą, że metoda w 90% jest skuteczna. Ale nie są to pewne i potwierdzone informacje. Jeśli chodzi o stanowisko par, które planowały dziecko i korzystały z chińskiej metody, też nie ma wśród nich jednoznacznych opinii. Rodzice dzielą się na takich, u których sposób jest skuteczny w 100%, na częściowo zadowolonych, ale także na totalnych przeciwników, u których nigdy to się nie sprawdziło.

Metoda ta jest bardzo interesująca, a zarazem daje wiele do myślenia. Czy jest w pełni skutecznym sposobem na zaplanowanie płci dziecka? Najlepiej samemu się o tym przekonać. Opinie innych mogą być rzetelne i prawdziwe, jednak niczego nie można być w 100% pewnym. Najlepiej chyba potraktować chiński kalendarz płci jako ciekawostkę godną wypróbowania.