• Czym jest depresja poporodowa i jakie są jej objawy?

Czym jest depresja poporodowa i jakie są jej objawy?

2017-11-30 \\ Ciąża i poród \\

Depresja poporodowa to w polskim społeczeństwie wciąż temat tabu. I trudno się temu dziwić, gdyż w kraju nad Wisłą pokutuje mit Matki Polki, która - bez względu na okoliczności - jest zawsze pełna energii i siły.

Takie przekonanie bardzo obciąża kobiecą psychikę, gdyż panie mają poczucie, iż muszą być doskonałe. A tymczasem rzeczywistość bywa zupełnie inna. Według oficjalnych statystyk od 5 do 25% kobiet nie radzi sobie z faktem urodzenia dziecka. Pojawia się depresja poporodowa, która może być bardzo niebezpieczna - i to zarówno dla samej matki, jak i jej pociechy. Czym jest ta groźna dysfunkcja i jakie są jej podstawowe objawy?

Depresja poporodowa nie występuje w oficjalnej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych jako odrębna jednostka chorobowa. W niektórych przypadkach może być trudna do zdiagnozowania, gdyż często jest mylona z powszechnie występującym baby bluesem. A tymczasem należy sobie uświadomić, iż złe samopoczucie i kiepski nastrój po urodzeniu dziecka (często związany ze zmianą gospodarki hormonalnej) jest czymś zupełnie naturalnym. Wahania nastroju, płaczliwość, zmęczenie, drażliwość czy niechęć do opieki nad dzieckiem - to tylko przykładowe objawy, które powinny minąć po kilkunastu bądź kilkudziesięciu dniach. Jeżeli jednak stan psychiczny kobiety się nie poprawia, a do tego dochodzą inne niepokojące objawy, to można mówić o depresji poporodowej.

Zobacz: Psychoterapia - Kraków i okolice

Depresja poporodowa charakteryzuje się kilkoma cechami, które można podzielić na cztery podstawowe grupy.

 

Objawy somatyczne

Objawy depresji poporodowej w zakresie cielesnym to przede wszystkim zmiana masy ciała (gwałtowne chudnięcie lub przybieranie na wadze), zaburzenia snu (zwłaszcza bezsenność), ciągłe zmęczenie (przybierające cechy wyczerpania) czy brak popędu seksualnego. Dodatkowo kobieta dotknięta depresją poporodową odczuwa częste bóle brzucha oraz głowy, które w skrajnych przypadkach kończą się atakami migreny.

 

Objawy emocjonalne

Wśród najczęstszych objawów depresji poporodowej w sferze emocjonalnej można wymienić ciągły smutek, rozdrażnienie, nadmierną płaczliwość, obniżoną samoocenę, stany lękowe, utratę jakichkolwiek zainteresowań i chęci do życia czy niezdolność odczuwania przyjemności. Wszystkie te objawy są podobne do tych, jakie występują w wyniku stresu pourazowego.

 

Objawy poznawcze

W wielu przypadkach depresja poporodowa wiąże się z objawami w sferze poznawczej. Kobieta dotknięta tą dolegliwością ma poczucie odrealnienia i ograniczonego kontaktu ze światem rzeczywistym. Cechą charakterystyczną tego zespołu chorobowego jest problem z koncentracją oraz powolne tempo myślenia i pracy.

 

Objawy związane z relacją z dzieckiem

Depresja poporodowa bardzo niekorzystnie wpływa na relacje kobiety z dzieckiem. Młoda mama ma przekonanie, iż brak jej odpowiednich umiejętności i kompetencji niezbędnych do opieki nad maluchem. W związku z tym obsesyjnie zamartwia się o dziecko lub wręcz odwrotnie - unika z nim kontaktu. W skrajnych przypadkach mogą pojawić się myśli dotyczące skrzywdzenia dziecka, które czasami przechodzą w zamiary, a nawet czyny. Depresja poporodowa - w odróżnieniu od baby bluesa - pojawia się w okresie od 3 do 12 miesięcy po porodzie. Charakteryzuje się kilkoma typowymi objawami, które niemal zawsze występują łącznie. Warte podkreślenia jest to, iż w wielu przypadkach depresja bywa utajona - dzieje się tak w przypadku kobiet chcących uchodzić za idealne matki. Dlatego tak ważne jest baczne obserwowanie młodych mam i podejmowanie odpowiednich kroków w razie konieczności.