• Małe dziecko w łazience - jak zaaranżować łazienkę pod dziecko?

Małe dziecko w łazience - jak zaaranżować łazienkę pod dziecko?

2017-12-08 \\ Przedszkolak \\

Łazienka jest jednym z miejsc, które powinny przynosić naszemu maluszkowi same dobre chwile. Niestety często kąpiel jest problemem i czynnością, której dziecko się boi. Co uwzględnić w takim projekcie, aby nasza latorośl była zadowolona? O czym pamiętać, aranżując łazienkę pod dziecko?

Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Aranżując łazienkę dla dziecka, nie możemy zadowolić się jedynie bajkową fototapetą czy zabawkami do wanny. Przede wszystkim musimy pamiętać o wyposażeniu jej w elementy niezbędne do bezpiecznego funkcjonowania naszego dziecka w pokoju kąpielowym. Podstawowymi rzeczami będą maty antypoślizgowe - powinniśmy wyłożyć nimi zarówno brodzik czy wannę, jak i kafelki przy armaturze, gdzie potencjalnie może pojawić się woda. Należy pamiętać także o zabezpieczeniu wszystkich ostrych brzegów mebli i gniazdek elektrycznych specjalnymi nakładkami. Aby uniemożliwić dziecku ciekawemu świata otwarcia szafek np. z chemią lub drzwi, powinniśmy poszukać blokad do mebli.

 

Dostosuj baterię do domu pełnego dzieci

Podczas remontu lub projektowania nowej łazienki warto pomyśleć nad baterią termostatyczną. Dzięki takiemu rozwiązaniu dzieci będą mogły bez obaw poparzenia się korzystać z łazienki same i np. myć zęby bez stałej kontroli rodziców. Taka bateria trzyma stałą temperaturę wody – odkręcamy wodę o idealnej temperaturze do użytku. Jest to rozwiązanie oszczędzające pieniądze i zmartwienia.

Na rynku dostępne są także baterie z ogranicznikiem wbudowanym w głowicę. Chodzi tutaj głównie o prysznic. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mogli wyregulować poziom wody w trakcie kąpieli malucha, który nie przestraszy się na przykład podczas spłukiwania wody z głowy czy pleców.

 

Nie zapomnij o kolorze

Aby kąpiel dziecka nie była traumą, a przyjemnością - warto dostosować łazienkę pod dziecko także wizualnie. Przemyślmy wprowadzenie elementu kolorystycznego. Nie musimy od razu wymieniać frontów naszych mebli. Wystarczy wymienić dywaniki lub zasłonkę prysznicową, aby wprowadzić do wnętrza mniej surowy klimat. Warto zamienić ręczniki neutralne i spokojne na pełne wzorów i bajkowych stworów. Producenci wychodzą nam naprzeciw nawet akcesoriami, takimi jak maty łazienkowe z ulubionymi bohaterami bajek.

 

Stwórz klimat

Co zrobić, żeby zachęcić dzieci do mycia zębów? Zorganizujmy dookoła umywalki miękkie i kolorowe światełka, np. we wzorki. Warto pomyśleć o grających szczoteczkach - wtedy mycie zębów będzie trwało tyle co ulubiona piosenka. Jeżeli marzysz o łazience, której nie ma żaden rodzic, stwórz dzieciom wzory na meblach z fluorescencyjnych naklejek - po zgaszeniu światła zabawy w pianie będzie co niemiara. A dla dzieciaków nielubiących się moczyć w wodzie warto zorganizować musujące kule do kąpieli o ulubionym zapachu: gumy balonowej. Na rynku znajdziemy szeroką gamę nieszczypiących w oczy szamponów i kolorowych, pieniących się mydełek do kąpieli. Wszystko po to, aby nasz maluch pokochał kąpiele w łazience.

Sprawdź propozycje aranżacji łazienek na defra.pl.